Izvorni znanstveni članak
Djelokrug lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ivan Koprić
; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagreb
Sažetak
Obrađene su germanska, francuska i engleska tradicija u određivanju lokalnih poslova. Istaknuto je značenje načela subsidijarnosti koje traži da se svaki javni posao obavlja na onoj najnižoj razini koja ga je u stanju kvalitetno obaviti. Lokalni se samoupravni poslovi mogu odrediti pomoću dvije oprečne pravne tehnike – općom klauzulom ili enumeracijom. U samoupravnom se djelokrugu može razlikovati minimalni, obligatorni, naloženi djelokrug od fakultativnog djelokruga. Pored poslova iz vlastitog, samoupravnog djelokruga lokalne samoupravne jedinice mogu obavljati i prenesene poslove državne uprave (preneseni djelokrug). Navode se tipični lokalni poslovi.
U Hrvatskoj je ustavnim i zakonskim promjenama iz 2000.–2001. usvojeno načelo subsidijarnosti te je značajno proširen lokalni samoupravni djelokrug. Izlažu se prijedlozi za nastavak decentralizacije, kao i liste lokalnih poslova koje bi lokalne jedinice mogle preuzeti odmah te u narednom desetogodišnjem periodu.
Ključne riječi
lokalna samouprava – Hrvatska; lokalni poslovi; načelo supsidijarnosti; samoupravni i preneseni djelokrug; decentralizacija
Hrčak ID:
195254
URI
Datum izdavanja:
9.3.2005.
Posjeta: 3.837 *