Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.21857/m8vqrtg879
Imenice a-vrste muškoga roda u govorima Makarskoga primorja i Neretvanske doline
Ivana Kurtović Budja
; Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Perina Vukša Nahod
orcid.org/0000-0003-2602-9832
; Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Sažetak
U radu se donosi analiza imenica a-vrste muškoga roda u govorima Makarskoga primorja i Neretvanske doline. Svi govori Makarskoga primorja spadaju u novoštokavski ikavski dijalekt, kao i dio govora Neretvanske doline, dok je drugi dio neretvanskih govora dijelom istočnohercegovačkoga dijalekta.
U morfološkome smislu govore Makarskoga primorja i dijela novoštokavskih govora Neretvanske doline povezuje prevlast kratke množine imenica muškoga roda u odnosu na dugu koja prevladava u istočnohercegovačkim govorima Neretvanske doline. Na doticaju tih dviju skupina govora nalaze se govori koji imaju mješovite oblike, i dugu i kratku množinu. Takva je raspodjela i u distribuciji nastavka u I jd. m. r. te u DLI množine m. r. Naglasna analiza pokazuje da n. p. A nije podložna sinkronijskim međuparadigmatskim utjecajima.
N. p. B nije izmijenjena kroz cijelu paradigmu u svim govorima u kojima pos-
toji kratka množina. U slivanjsko-zažapskim govorima imenice a-vrste uglavnom imaju dugu množinu koju ujednačavaju prema n. p. A. Takva promjena nije zabilježena u govorima Makarskoga primorja. Izrazito očuvanje n. p. C značajka je govora istočnohercegovačkoga dijalekta, napose zažapskih govora, gdje je živa razlika D i L jd. te pomičnost cijele paradigme. U ostalim su neretvanskim govorima inovacija fakultativne paradigme (n. p. C/A) ili miješane paradigme (n. p. C-A), koje su uglavnom potvrđene u govorima Makarskoga primorja.
Ključne riječi
štokavsko narječje; novoštokavski ikavski dijalekt; istočnohercegovački dijalekt; morfologija; imenice;
Hrčak ID:
286881
URI
Datum izdavanja:
9.12.2022.
Posjeta: 899 *