Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

REAGIRANJE AUTOHTONOG EKOTIPA BISERNOG PROSA (Pennisetum glaucum L.R.BR.) NA RAZLIČITE DATUME SJETVE

Leila Radhouane ; Nacionalni poljoprivredno istraživački institut Ariana, Tunis


Puni tekst: engleski pdf 417 Kb

str. 123-138

preuzimanja: 1.148

citiraj


Sažetak

Biserno proso (Pennisetum glaucum L.R.Br.) je potencijalni usjev za Velike ravnice u Tunisu, ali nema radova o njegovoj agrotehnici. Cilj ovog istraživanja bio je odrediti optimalno vrijeme sjetve bisernog prosa u mediteranskom okruženju.
Istraživanja su provedena u Kairouanu (središte Tunisa) s autohtonim ekotipom bisernog prosa sijanog u sedam rokova. Pokus je postavljen po shemi randomiziranog bloknog rasporeda u četiri ponavljanja.
Morfološka obilježja biljaka kao i značajke uroda mjerene su i povezane s datumom sijanja i jedinicama topline zraka. Optimalna vremena sijanja određena su povezivanjem komponenata uroda s kalendarskim datumom i toplotnim jedinicama. Prinos cvatova povezan s jedinicama topline zraka bio je učinkovit u određivanju optimalnog vremena sjetve.
Optimalna razdoblja za sjetvu bisernog prosa bila su između 1.549 i 1.441 toplotnih jedinica (osnova 10°C) ili između 296 i 563 jedinica topline zraka iza prvog travnja za Kairouan. Biserno proso imalo je veliki vremenski okvir za sjetvu, omogućavajući fleksibilnost u vremenu za sjetvu. Vrlo rana sjetva prije početka svibnja nije dala nikakvu prednost za rano dozrijevanje i komponente uroda. Najpovoljnije razdoblje za sjetvu bisernog prosa bilo je između prvog svibnja i početka lipnja u mediteranskom području koje pruža dugo i povoljno okruženje za glavnu i naknadnu proizvodnju usjeva.

Ključne riječi

mediteranska klima; komponente uroda; toplinske jedinice; biserno proso; datum sjetve

Hrčak ID:

27747

URI

https://hrcak.srce.hr/27747

Datum izdavanja:

26.9.2008.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.573 *