Skoči na glavni sadržaj

Pregledni rad

MJERE AGRARNE POLITIKE U BOSNI I HERCEGOVINI SA POSEBNIM OSVRTOM NA VOĆARSKU PROIZVODNJU

Ferhat Ćejvanović ; Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli


Puni tekst: hrvatski doc 132 Kb

str. 49-62

preuzimanja: 1.923

citiraj


Sažetak

Uticaj države na poljoprivredno tržište se ogleda kroz intervencije na tržištu poljoprivrednih proizvoda i održavanje ravnoteže između ponude i potražnje. Osim toga, regulisanjem tržišta postiže se trajnije povoljniji privredni položaj jedne vrlo važne grane privrede. Podiže se razmjerni dohodak poljoprivrednog stanovništva, odnosno na taj način donekle popravljaja se položaj poljoprivrede, koja stalno zaostaje za drugim granama privrede. Država može uticati na tržište direktno preko cijena i indirektno preko ponude i potražnje.
Kod direktnog uticaja cijene se mogu kontrolisati, bilo da država zamrzne cijene ili da odredi najvišu ili najnižu cijenu. Kod maksimiziranih cijena proizvodi mogu imati niže cijene, dok se zamrznute i fiksirane cijene ne mogu pomicati.
Drugi način direktnog uticaja jeste propisivanje ili ukidanje raznih vrsta poreza, povećanje ili smanjivanje carine, ili pak odobravanje regresa, premija i poticaja poljoprivrednoj proizvodnji.
Kod indirektnog posrednog državnog uticaja preko ponude i potražnje država utiče na ponudu i usklađuje uvoz i izvoz, usklađuje ponudu i potražnju preko rezervi, kredita za obrtna sredstva potrebnih za povećanje proizvodnje, ili čak planira i utvrđuje pojedine proizvodnje.

Ključne riječi

Agrarna politika; subvencije; CEFTA; carine; WTO; voćarska proizvodnja

Hrčak ID:

36262

URI

https://hrcak.srce.hr/36262

Datum izdavanja:

1.10.2008.

Posjeta: 3.139 *