Bogoslovska smotra, Vol. 80 No. 4, 2010.
Izvorni znanstveni članak
Smjernice za duhovnost u demokratskom društvu
Franjo Podgorelec
orcid.org/0000-0002-1088-7878
; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Autor u članku polazi od povijesne činjenice da se u hrvatskom društvu dogodio prijelaz iz diktatorskog režima u demokratsko političko uređenje. Stoga propituje treba li ta promjena imati aplikacije i na kršćansku duhovnost. Nakon pojašnjenja dvaju ključnih pojmova, iznose se teološko-duhovne sastavnice koje najprikladnije odgovaraju bitnim obilježjima demokratskog društva.
Demokracija pretpostavlja mogućnost uključivanja građana (posredno ili neposredno) u politički život, stoga ona zahtijeva duhovnost prisutnosti i založenosti u svijetu te nadilaženje modela fuga mundi. Takav model duhovnosti traži zrelu vjeru koja neće biti uvjetovana okolinom, nego će polaziti od osobnog uvjerenja; izgradnju stava solidarnosti koji polazi od činjenice da su svi ljudi međusobno povezani a probleme drugoga - iznad svih povlastica i pripadnosti - doživljavaju svojima. Nadalje, potrebno je, razvijati i političku dimenziju ljubavi (u užem i širem smislu), gdje se bližnjemu dolazi i pomaže preko institucija koje umrežuju njegov život; učinkovitost pak ljubavi potiče da se uz neophodan individualni apostolat favorizira udruženi; metoda kršćanske prisutnosti u demokratskom društvu treba biti dijalog ili sučeljavanje. Na koncu je vjernost kontemplativnoj dimenziji života, koja je sposobna sačuvati kršćanina da se njegov angažman ne pretvori u još jedan oblik borbe za političku moć, nego ostane iskreno služenje Bogu u bratu čovjeku.
Ključne riječi
duhovnost; duhovni život; demokracija (izravna, posrednička); duhovnost laika; duhovnost angažmana; politika; političko razlučivanje; solidarnost; apostolat (individualni i udruženi); kontemplativna dimenzija života
Hrčak ID:
63021
URI
Datum izdavanja:
30.12.2010.
Posjeta: 2.217 *