Biochemia Medica, Vol. 17 No. 1, 2007.
Original scientific paper
Izoenzimi alkalne fosfataze u djece s respiracijskim bolestima
Slavica Dodig
Jadranka Demirović
Žaneta Jelčić
Darko Richter
Ivana Čepelak
Miljenko Raos
Rajka Petrinović
Kornelija Kovač
Nina Peruško Matasić
Abstract
Cilj: Prikazati elektroforetsku sliku izoenzima ALP u serumu dojenčadi i djece koja su u tijeku akutne respiracijske bolesti imala povećanu ukupnu katalitičku aktivnost ALP.
Ispitanici i metode: Prikazani su rezultati u 21 djeteta (od toga 17 dojenčadi), 8 djevojčica i 13 dječaka, u dobi od 2 mjeseca do 8 godina, hospitaliziranih zbog respiracijskih bolesti. U serumu djece određena je ukupna katalitička aktivnost ALP i provedeno elektroforetsko razdvajanje izoenzima ALP.
Rezultati: Osmoro djece (38,1%) je u tijeku hospitalizacije imalo povećanu ukupnu katalitičku aktivnost ALP (raspon od 528 do 5622 U/L). Tipičnu sliku benigne prolazne hiperfosfatazemije, koja podrazumijeva pojavu brze anodne frakcije (brža od jetrene frakcije) i tzv. katodne frakcije (brža od koštane frakcije), imalo je petero djece. Izoenzim nalik placentalnom izoenzimu izdvojio se u dvoje djece. Izraženu koštanu frakciju, ali i frakciju nalik placentalnoj imalo je dijete s rahitisom. Predjetreni oblik ALP otkriven je kod dvoje djece, a jetreni izoenzim u jednog djeteta.
Zaključak: Akutna respiracijska bolest u dojenčadi i djece može imati za posljedicu prolazno povećanje katalitičke aktivnosti ALP odnosno pojavu različitih izoenzimskih vrpca, primjerice brze anodne i tzv. katodne frakcije (kod prolazne hiperfosfatazemije), predjetrene frakcije i frakcije koja odgovara placentalnom izoenzimu. Prolazna hiperfosfatazemija se dokazuje nakon što se ukupna aktivnost ALP značajno smanji odnosno vrati u referentne raspone unutar 3-4 mjeseca. U tom slučaju daljnje analize nisu potrebne.
Keywords
alkalna fosfataza; dijete; dojenče; hiperfosfatazemija; izoenzimi; respiracijske bolesti
Hrčak ID:
12918
URI
Publication date:
7.6.2007.
Visits: 4.753 *