Original scientific paper
UTJECAJ TJELESNOG I EMOCIONALNOG ZLOSTAVLJANJA U OBITELJI NA USPJEH UČENIKA IZ HRVATSKOG JEZIKA
Vesna Bilić
; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb
Abstract
U ovom radu ispitivana je povezanost tjelesnog i emocionalnog zlostavljanja djece u obitelji s njihovim školskim uspjehom iz hrvatskog jezika.
Sudjelovala su 602 (337 Ž i 265 M) učenika drugih razreda srednjih škola. Korišteni su modifi cirani instrumenti: Upitnik stresnih doživljaja u obitelji (za mjerenje tjelesnog zlostavljanja) i Upitnik o zlostavljanosti u djetinjstvu (za mjerenje emocionalnog zlostavljanja). Podaci o uspjehu dobiveni su od učenika i školske administracije.
Rezultati pokazuju da tjelesno zlostavljani učenici u obitelji postižu lošiji uspjeh iz hrvatskog jezika (M = 3,25; sd = 1.067; t = 2.108; df = 595; p<0,05) u odnosu na svoje nezlostavljane kolege. Što je tjelesno zlostavljanje intenzivnije, to je uspjeh iz hrvatskog jezika lošiji.
U analizi emocionalnog zlostavljanja u obitelji nismo utvrdili značajnu razliku između zlostavljanih i nezlostavljanih, određenih prema medijanu u postizanju uspjeha iz hrvatskog jezika. No utvrđeno je da među skupinama ekstremnije emocionalno zlostavljane i nezlostavljane djece s obzirom na uspjeh iz hrvatskog jezika ta razlika postoji (t = 2.098; df = 321, 630; p<0,05). Učestalije emocionalno zlostavljani učenici imaju lošiji uspjeh. U obrazloženju se ističe kako traumatska iskustva zlostavljanja imaju moć omesti razvoj lingvističkih i komunikacijskih vještina, što ima znatan utjecaj i na ishode u nastavi jezika. Budući da nastava književnosti, duboko dodiruje emocije i iskustvo, ne iznenađuje što je povezana s uspjehom zlostavljane djece. U zaključku se pozornost usmjerava prema boljoj iskorištenosti nastavnih sadržaja i metoda za olakšavanje problema zlostavljanoj djeci, a time i postizanju boljih školskih rezultata.
Keywords
emocionalno zlostavljanje; nastava hrvatskog jezika; nastava književnosti; školski uspjeh; tjelesno zlostavljanje; zlostavljanje djece
Hrčak ID:
56013
URI
Publication date:
14.12.2009.
Visits: 3.863 *