Original scientific paper
GOVOR MJESTA POSAVSKI BREGI KRAJ IVANIĆ GRADA
Anita Celinić
; Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb, Hrvatska
Abstract
Govor Posavskih Brega, moslavačkog mjesta koje leži oko četiri km jugozapadno od Ivanić-Grada, pripada Ivšićevoj turopoljsko-posavskoj grupi govora kajkavskoga narječja. U toj skupini ima rubni položaj – već govor samoga Ivanića pripada sljedećoj, križevačko-podravskoj Ivšićevoj skupini. Kako je, dakle, riječ o prostoru na kojem se u dijalektološkim klasifikacijama dodiruju cjeline s različitim temeljnim jezičnim crtama, to objašanjava i supostojanje određenih dvostrukosti u breškome govoru.
U vokalizmu ga karakterizira izjednačenost refleksa starohrvatskih vokala jata i šva (u zatvorenome ẹ), a izjednačeni su i polazni stražnji nazal o i slogotvorno l, ali s dvostrukim refleksom: češćim – u i mnogo rjeđe zastupljenim – ọ. U prozodiji riječ je o troakcenatskom govoru s ukinutim prednaglasnim dužinama. Obilježava ga tzv. osnovna kajkavska akcentuacija u kojoj je provedena metataksa (pomak akcenatskog mjesta) metatonijskog cirkumfleksa (akcenatski tip posekel – posekli). U konsonantizmu riječ je o govoru sa srednjim afrikatama č i dž, u kojemu u sustavu postoji velar x, u kojemu izostaje sonant ļ (jer se depalatalizirao u l). Govor je to sa specifičnim razvojem polaznoga ń i nəj te s redovito zastupljenim protetskim glasovima v i j. I u području morfologije govor ima tipične kajkavske crte.
Ivanićgradsko područje dio je Moslavine; u administrativnom pogledu danas pripada Zagrebačkoj županiji kao njezin jugoistočni dio.
Keywords
Kajkavsko narječje; turopoljsko-posavski govori; Posavski Bregi; Ivanić Grad, Moslavina
Hrčak ID:
69970
URI
Publication date:
5.11.2010.
Visits: 2.995 *