Conference paper
POVIJESNOUMJETNIČKA I GRADITELJSKA BAŠTINA KAJKAVSKIH KRAJEVA U ČASOPISU "KAJ"
Tomislav Premerl
; Arhitektonski fakultet Zagreb; poslijediplomski studij povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatska
Abstract
Dati makar sumarni prikaz objavljenih tema i autora iz naslovno navedenog područja tijekom četrdesetak godina u našem je časopisu gotovo znanstveno istraživački posao. Nije to tek šturi popis radova i autora, već impozantna količina podataka od kojih je veliko mnoštvo i prvi put prezentirano, objavljeno i stručno afirmirano. Mnoštvo autora različitih profila okupilo se oko časopisa kojemu treba dati i posebno priznanje što ih je pronašao i angažirao. U našoj, tada još i oskudnijoj, stručnoj literaturi o povijesti i graditeljskoj baštini bilo je mnogo prostora za takav rad, pa je većina autora zaneseno i s ljubavlju prihvaćala posao i rado objavljivala radove svojih stručnih i znanstvenih interesa. Vrlo brzo časopis je postao, barem u određenom krugu povjesničara umjetnosti, arhitekata, kulturologa i drugih, značajno i prihvatljivo mjesto djelovanja. Tako se je interdisciplinarnim načinom časopis profilirao kao jedno od vodećih mjesta novoistraženih spoznaja o našoj daljoj i bližoj prošlosti u kojima su se teme isprepletale bez granica između deklariranih područja. Kroz profil časopisa gotovo je nemoguće shematski razgraničiti područja, pa je i ta stvaralačka sloboda uvelike privlačila autore.
Ograničiti se na strogo zadani naslov "Povijesnoumjetnička i graditeljska baština" u širokoj lepezi Kajeva interesa i značajnih vrijednih tekstova, nemoguće je. Osim graditeljske baštine tu su bliski i arheologija, povijest, arhitektura, etnologija, zaštita prirode, ekologija, kulturološki prikazi itd. Isprepletanja, ne i misaona preklapanja, nužna su i upravo takav način časopisu daje posebno obilježje kao vrijednom, ali i šarmantnom štivu. Mnoštvo tema od vrhunskih autora u Kaju je objavljeno kao prvijenac interesa u istraživanju bogate kulturološke baštine kajkavskih krajeva, pa je časopis, uz često citiranje u enciklopedijama i stručnom tisku, umnogome potaknuo i začeo mnoge nove interese za do tada često neznane ili zapuštene lokalitete baštinjenih vrijednosti.
Osobita je i neprocjenjiva vrijednost časopisa obrada pojedinih mikroregija ili većih naselja na kajkavskom području, naravno, i uz česte zagrebačke teme kojima su posvećeni pojedini brojevi. Te su cjeline najčešće obuhvaćene sa svih dostupnih gledišta i uvijek predstavljaju kulturološki doprinos ukupnosti nacionalnih materijalnih i duhovnih vrijednosti.
Pravu kulturološku vrijednost časopisa KAJ tijekom četrdeset godina, mi kao suradnici, a nadam se i čitatelji, tek danas vidimo u pravom svjetlu, jer materijali objavljeni u časopisu i nama služe i kao baza i kao impuls daljnjim interesima i istraživanjima povijesnoumjetničke i graditeljske baštine na koju smo itekako ponosni.
Keywords
Graditeljska baština; povijest umjetnosti, arhitektura, arheologija, etnologija, ekologija i kulturološki prikazi u časopisu "Kaj"; interdisciplinarnost i izvornost pristupa u afirmaciji nepoznate spomeničke baštine; referencije časopisa Kaj u enciklopedijama i stručnoj literaturi
Hrčak ID:
70435
URI
Publication date:
5.7.2009.
Visits: 1.658 *