Skip to the main content

Preliminary communication

Usvojenost koncepta kovalentne veze u svjetlu iskaza učenika o učenju i poučavanju kemije

Roko Vladušić ; The Faculty of Natural Sciences and Mathematics
Marija Lozo ; "Father Petar Perica" Elementary School, Makarska


Full text: croatian pdf 925 Kb

page 329-347

downloads: 136

cite


Abstract

Potaknuti rezultatima međunarodnih znanstvenih istraživanja koji upućuju na nerazumijevanje različitih kemijskih koncepata, kao i neistraženost te problematike u okvirima procesa i ishoda kemijskog obrazovanja u Hrvatskoj, osmislili smo i proveli vlastito istraživanje. Cilj je bio utvrditi poznavanje i razumijevanje koncepta kovalentne veze te pronaći eventualnu uzročno-posljedičnu vezu između tih rezultata i iskaza učenika o učenju i poučavanju kemije. Istraživanje smo proveli u dvije gimnazije iz Splitsko-dalmatinske županije te na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu. U provedbi smo upotrijebili metodu intervjua i proveli anketni upitnik. Rezultati upućuju na nerazumijevanje koncepta kovalentne veze. Uočili smo problem neusvajanja određenih elemenata znanja na predviđenoj razini. To se znanje, u pravilu, usvaja na višoj razini, ali proces usvajanja elemenata starog programa ima za posljedicu neusvajanje znanja predviđenih tekućim nastavnim programom. Na osnovi tih spoznaja izradili smo model „Nepotpune (usporene) progresije znanja“.
Uzroci su nerazumijevanja raznovrsni. Podaci iz anketnog upitnika pokazuju da učenici nemaju razvijene radne navike odnosno da uče diskontinuirano. Također, evidentan nedostatak eksperimentalne nastave može na problem nerazumijevanja koncepta kovalentne veze utjecati direktno, ali i indirektno, kroz smanjenu motivaciju za učenjem kemije.

Keywords

kovalentna veza; razumijevanje kovalentne veze; nepotpuna progresija znanja; učenje kemije; poučavanje kemije; pogrešna razumijevanja Lewisove elektronske teorije; geometrije molekula; valencija; pravila okteta; polarnosti molekula

Hrčak ID:

82327

URI

https://hrcak.srce.hr/82327

Publication date:

30.9.2011.

Article data in other languages: english

Visits: 954 *