Skip to the main content

Original scientific paper

Još jedno razmatranje događaja u Antiohiji (Gal 2,11-14)

Dragutin Matak orcid id orcid.org/0000-0002-9016-6260 ; Adventističko teološko visoko učilište, Maruševec


Full text: croatian pdf 83 Kb

page 47-56

downloads: 958

cite


Abstract

U radu ću razmotriti događaj u Antiohiji (Gal 2,11-14) u kontekstu prigovora Židova izvan kršćanske crkve u Jeruzalemu. Petar se nije uplašio ljudi koje je poslao Jakov, već poruke koju su mu prenijeli o prijetnjama fanatički nastrojenih nekršćanskih Židova u Jeruzalemu.
Već je dokazano (Burton) da izraz phoboumenos tous ek peritomēs jednostavno znači ‘bojeći se obrezanih’, ‘Židova’, a ne ‘obraćenika iz Judaizma’. Longenecker tvrdi da prijedlog ek označava karakter kao u hoi ek pisteōs (Gal 3,7.9; Rim 3,26; 4,16). Stoga, ‘strana koja zagovara obrezanje’ nisu židovski kršćani, već jednostavno “Židovi” ili “obrezani”, koji su opisani ranije u Galaćanima 2,7-9. Dakle, Petar se nije bojao braće, već židovskih vođa iz Jeruzalema.
Sljedeća razmatranja su glavna poanta ovoga rada i podupiru razlikovanje između “neki od Jakova” i “strane koja je zagovarala obrezanje” stvarajući na taj način sasvim drukčiji scenarij. Malo je vjerojatno da bi Jakov poslao bilo koga da “provjeri” Petrov rad u Antiohiji jer je Petar najvjerojatnije bio najistaknutiji crkveni vođa u Jeruzalemu. Naprotiv, Jakov je informirao Petra o pritisku od strane Židova. Loš savjet koji su apostoli dali Pavlu (Dj 21,20- 24) pokazuje kako kršćanski vođe u Jeruzalemu nisu shvatili da nikada neće moći ispuniti očekivanja židovskih vođa. Progonstvo u Jeruzalemu je uistinu
bilo stvarno za Barnabu i židovske vjernike u Antiohiji (Dj 11,19), što objašnjava zbog čega su se pridružili Petru.
Stoga, čini se da je Petar uzdrman vanjskim prijetnjama koje su bile političke, a ne teološke. Pavao je reagirao na taj način zbog toga što je bio ugrožen kršćanski duhovni identitet.

Keywords

Hrčak ID:

83480

URI

https://hrcak.srce.hr/83480

Publication date:

25.6.2012.

Visits: 1.941 *