Original scientific paper
„Neka nitko povijest svijeta ne smatra napisanom za puku dokolicu“ – povijesne pripovijesti za djecu i mladež Gustava Nieritza (1795-1876)
Sebastian Schmideler
; University of Bielefeld, Faculty of Linguistics and Literary Studies, Germany
Abstract
Premda je Gustav Nieritz danas iščeznuo iz kulturnoga sjećanja Nijemaca, spada on ipak među najčitanije njemačke autore književnosti za mladež u 19. stoljeću, a time i među onodobne reprezentativne spisatelje čija su djela čitali svi društveni slojevi. Znatan dio od ukupno 117 djela, za koje je moguće utvrditi Nieritzovo autorstvo, a koja su do sada bila nedovoljno istražena, spada u red povijesnih pripovijesti namijenjenih djeci i mladeži. U članku se istražuje specifična slika povijesti koja se posreduje u tim djelima, a koja do sada nije bila podvrgnuta znanstvenoj analizi. Spoznajni interes rada leži prije svega u razmatranju problema u kojoj je mjeri kritičko-analitička povijesna znanost koja se u to doba razvijala utjecala na povijesne pripovijesti namijenjene djeci i mladeži u prvoj polovici 19. stoljeća, ili je pak riječ o djelima koja slijede navlastitu, specifičnu tradiciju književnosti za djecu i mladež. Na temelju analize odabranih povijesnih pripovijesti ustanovljuje se da prikazi povijesti u Gustava Nieritza slijede tradiciju preuzetu iz antike u skladu s kojom se povijest poima učiteljicom života (historia magistra vitae) tako da se i kod njega posredovanje povijesti instrumentalizira u svrhu poučavanja vrlinama. U tom je kontekstu slika povijesti Gustava Nieritza usko isprepletena s posredovanjem protestantskog vjerskog morala. Nieritz, doduše, nasuprot Christopheru von Schmidu, na koga se kao uzor poziva, prikaz povijesti podupire razmjerno većim realističnim sadržajem. Bez obzira na to, Nieritzov povijesno-pripovjedački opus korespondira sa suvremenim ciljevima školskoga odgoja i književne izobrazbe puka, čija je temeljna svrha stabilizacija postojećeg poretka i nabožni odgoj. Znanstveno posredovanje povijesti širim krugovima čitateljstva postaje sastavnim dijelom njemačke dječje i omladinske književnosti tek u drugoj polovici 19. stoljeća.
Keywords
devetnaesto stoljeće; Gustav Nieritz; Njemačka; prikaz povijesti u dječjoj književnosti i književnosti za mladež; religija
Hrčak ID:
86300
URI
Publication date:
29.6.2012.
Visits: 2.294 *