Original scientific paper
SOCIJALNOEKOLOŠKE ORIJENTACIJE I ODNOS PREMA VJERI U KONTEKSTU TRANZICIJE
Ivan Cifrić
; Faculty of Philosophy, Zagreb
Abstract
Uspoređuju se rezultati empirijskih istraživanja 1988. i 1992. godine na studentima sveučilišta u Zagrebu i Rijeci. Analizira se odnos ispitanika prema (a) kompleksu »priroda-tehnika-društvo«, (b) prema vjeri te (c) uspoređuje odnos prema vjeri s mišljenjima o kompleksu »priroda-tehnika- -društvo«. U odnosu na 1988:
- u 1992. godini smanjena je prosječna prihvaćenost antropocentričkih tvrdnji i povećana osjetljivost prema prirodnoj ravnoteži;
- 1992. godini nije se promijenio postotak »uvjerenih vjernika« (16%) niti onih koji »nisu sigurni jesu li ili nisu vjernici« (8%). Povećan je postotak onih koji »vjeruju, ali ne prihvaćaju sve što vjera i crkva propovijedaju« (od 24% na 4l%), a smanjen je postotak onih koji »ne vjeruju« (od 51% na 34%);
- 1992. godini nije se promijenio odnos između osobnog stava prema vjeri i mišljenja o kompleksu »priroda-tehnika-društvo«.
- mišljenja »vjernika« i »ne-vjernika« o kompleksu »priroda-tehnika-društvo« značajno se razlikuju: »vjernici« više prihvaćaju »antropocentričku« orijentaciju, što se objašnjava religioznim iskustvom vjernika. Razlike »vjernika« i »ne-vjernika« prema »tehnocentrizmu« i »naturalizmu« nisu značajne, što se objašnjava svjetovnim iskustvom i »vjernika« i »ne-vjernika«.
Između 1988. i 1992. godine došlo je u Hrvatskoj do socijalno-političkih promjena, kojima se može objasniti samo dio promjena u odnosu prema vjeri. Promjene u socijalnoekološkim orijentacijama treba tumačiti promjenama civilizacijskih vrijednosti.
Keywords
vjera; ekologija; socijalnoekološke orijentacije; tranzicija
Hrčak ID:
141347
URI
Publication date:
15.1.1995.
Visits: 1.706 *