Acta Botanica Croatica, Vol. 38 No. 1, 1979.
Original scientific paper
Primjena replika tehnike u istraživanjima fizioloških grupa bakterija u površinskim vodama
Božidar Stilinović
; Hrvatska
Abstract
U ovom su radu kao nov pristup istraživanjima ekologije fizioloških grupa bakterija u površinskim vodama, iznijeti neki rezultati dobiveni vlastitom modifikacijom replika tehnike (Lederberg and Lederberg 1952). Ispitivana je zastupljenost proteolitičkih bakterija, fosfomineralizatora, fos- fomobilizatora i amilolitičkih bakterija unutar populacija saprofitnih bakterija izoliranih na MPA (mesno-peptonski agar) iz savske vode nizvodno od Zagreba (Ščitarjevo — Galdovo) u mjesecu studenom 1978.
Najveći broj bakterija svih grupa nađen je kod Dubrovčaka, što je posljedica zagađenosti Save otpadnim vodama Zagreba nizvodno od Ščitarjeva (fig. 2), na što upućuju i neki hidrokemijski parametri (tab. 1). Nizvodno od Dubrovčaka opada broj saprofita i bakterija ispitivanih grupa, što je znak autopurifikacije rijeke, pa kod Galdova dobivamo u vrijeme istraživanja bakteriološku sliku sličnu onoj kod Ščitarjeva prije ulijevanja kolektora grada. Metodom replika tehnike moglo se utvrditi da se obzirom na opterećenost rijeke dolazi do promjena odnosa među pojedinim fiziološkim grupama s obzirom na broj saprofitnih bakterija. Tako u manje opterećenim dijelovima rijeke najveći udio u populacijama saprofita na MPA imaju proteolitički sojevi i nešto manje fosfomobilizatori, dok su u jače zagađenim apsolutno dominantni samo fosfomobilizatori (fig. 3).
Metodom replika tehnike mogu se u hiđromikrobiologiji relativno brzo dobiti podaci o utjecaju raznovrsnih ekoloških faktora na aktivnost bakterija. Ispitivanjem utjecaja temperature na proteolitičku aktivnost sojeva iz savske vode moglo se u roku od 24 sata konstatirati da najveći broj saprofitnih bakterija na MPA sa želatinom pokazuje hidrolitičku aktivnost od 22° C do 26° C.
Primjenom replika tehnike u istraživanjima fizioloških grupa bakterija postiže se minimalna potrošnja laboratorijskog posuđa i hranjivih podloga, jer je potrebno dobiti samo kolonije saprofitnih bakterija u povoljnom razređenju na MPA (radi daljeg repliciran ja), a to je i inače rutinska pretraga voda u svakom mikrobiološkom laboratoriju. Takođe se postiže velika ušteda u vremenu, što omogućuje ispitivanje većeg broja uzoraka odjedanput. Posebno je važno to da se opisana metoda može zbog svoje jednostavnosti i lagane tehničke izvedbe primijeniti u svakom hidro- mikrobiološkom laboratoriju.
Keywords
površinske vode; fiziološke grupe bakterija
Hrčak ID:
158344
URI
Publication date:
31.12.1979.
Visits: 1.240 *