Skip to the main content

Conference paper

Fitocenološke i fitogeografske značajke vegetacije okopavinskih korova u kontinentalnom području Hrvatske

Jasenka Topić ; Hrvatska


Full text: english pdf 796 Kb

page 273-284

downloads: 404

cite


Abstract

U razdoblju od 1976. do 1980. izvršena su fitocenološka istraživanja korovne vegetacije okopavina u kontinentalnom području Hrvatske s ciljem da se upozna fitocenološki i fitogeografski položaj te dotad relativno slabo istražene vegetacije u tom području.
Istraživanja pokazuju da korovna vegetacija okopavina pripada razredu Stellarietea mediae, iredu Chenopodietalia albi te dvjema svezama, Polygono-Chenopodiort polyspermi i Eragrostion. Sveza Polygono-Chenopodion rasprostranjena je na najvećem dijelu istraživanoga područja, a pripadaju joj asocijacije Panico-Galinsogetum (subas. typicum i subas. eragrostietosum), Panico-Mercurialietum annuae i Galeopsio-Sperguletum arvensis. Svezi Eragrostion pripada u istraživanom području samo asocijacija Hibisco-Eragrostietum megastaćhyae, koja je vezana za najistočniji dio Hrvatske.
Takva fitocenološka i fitogeografska raščlanjenost istraživane korovne vegetacije pokazuje značajnu pravilnost u odnosu na fitogeografsku raščlanjenost područja na temelju zonalne vegetacije Hrvatske, što je u najužoj vezi s klimatskim prilikama područja. Asocijacije Panico-Galinsogetum i Panico-Mercurialietum predstavljaju sastavni dio specifičnog vegetacijskog kompleksa zone Carpinion betuli illyricum, asocijacija Galeopsio-Sperguletum zone Fagion illyricum, a Hibisco-Eragrostietum sastavni je dio specifičnog vegetacijskog kompleksa šumostepske zone Aceri tatarici-Quercion.
To potvrđuje da i korovna vegetacija koja se razvija pod vrlo intenzivnim antropogenim utjecajima odražava općeklimatske prilike istraživanog područja.

Keywords

korovna vegetacija; okopavine; kontinentalna Hrvatska

Hrčak ID:

159024

URI

https://hrcak.srce.hr/159024

Publication date:

31.12.1984.

Article data in other languages: english

Visits: 1.247 *