Acta Botanica Croatica, Vol. 44 No. 1, 1985.
Original scientific paper
Rasprostranjenost poliporoidnih gljiva u Jugoslaviji II. Ganoderma
Milica Tortić
; Hrvatska
Abstract
Prikazana je rasprostranjenost u Jugoslaviji šest vrsta roda Ganoderma. Lokaliteti su navedeni u engleskom tekstu i označeni na kartama.
Najčešća je od tih vrsta G. applanatum, koja raste u prvom redu u gorskim šumama na drvetu bukve, katkad i jele, no nađena je i u nižim položajima, čak i na jadranskoj obali, a ustanovljena na 11 rodova drveća. Većinom je saprofit; rijetko se susreće na živim stablima kao parasit.
Osobito je interesantna G. adspersum o kojoj je već pisano prije više godina (Tortić 1971), ali se broj poznatih lokaliteta od tada udvostručio. Najčešće uspijeva u većim ili manjim naseljima, u parkovima i alejama duž cesta i ulica, rijetko u šumama, obično kao parasit, no može nastaviti razvitak i na panjevima kao saprofit. U Jugoslaviji je ustanovljena na dvadeset rodova drveća, od toga na dvije četinjače.
Ostale su vrste poznate zasad s malo lokaliteta. G. lucidum raste kao parasit, ali i saprofit, naročito na drvu hrasta, i zbog karakterističnog oblika i boje lako se prepoznaje pa se češće spominje i u našoj starijoj literaturi. Međutim, prije se nije uvijek od nje razlikovala slična G. resinaceum, koja također raste najčešće kao parasit na hrastu, ali i drugim listačama, često u naseljima. Obje su te vrste, prema dosadašnjim podacima, raširene uglavnom u nižim položajima, pa i na jadranskoj obali. I G. carnosum tek je nedavno jasno odvojena od G. lucidum; vezana je manje-viš.e za jelu, samo jednom je nađena u nas na muniki (Pinus leucodermis) i uspijeva u većim nadmorskim visinama kao saprofit na panjevima. Vrlo je rijetka G. pfeifferi koja raste kao parasit, a također i saprofit. U nas je nađena na tri lokaliteta na bukvi i po jednom na nekim drugim listačama.
Keywords
mikoflora; poliporoidne gljive; Jugoslavija
Hrčak ID:
159164
URI
Publication date:
31.12.1985.
Visits: 1.479 *