Skip to the main content

Review article

Koncept “borbene demokracije” u SR Njemačkoj

Damir Velički ; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb, Zagreb, Croatia


Full text: croatian pdf 267 Kb

page 35-54

downloads: 1.117

cite


Abstract

Kao rezultat povijesnoga iskustva s Weimarskom Republikom, u novi ustav Savezne Republike Njemačke – Temeljni zakon – ugrađena su neka nepromjenljiva ustavna načela. Autori Temeljnoga zakona su se umjesto pozitivističkoga i formalističkoga shvaćanja demokracije Weimarskoga ustava odlučili za koncept tzv. “borbene demokracije”, demokracije koja je čvrsto vezana uz određene vrijednosti.
Koncept “borbene demokracije” pronalazi se u nizu članaka Temeljnoga zakona SR Njemačke, a riječ je o preventivnoj zaštiti demokracije koja se brani protiv ekstremističkih pozicija i prije nego što ekstremističke grupacije prekrše zakon. Koncept “borbene demokracije” temelji se na demokratsko-teorijskim i sociološko-filozofskim promišljanjima Karla Loewensteina i Karla Mannheima. Ona su prevedena u ustavnopravnu praksu i unesena u Temeljni zakon SR Njemačke.
No instrumenti “borbene demokracije” ne sastoje se samo od zaštitnih mjera propisanih u ustavu, nego i od niza drugih mjera različitoga intenziteta. Različiti instrumenti “borbene demokracije” u svrhu zaštite demokracije u SR Njemačkoj prikazuju se u područjima diskurzivne, kaznenopravne, administrativne i ustavnopravne zaštite demokracije. Savezna Republika Njemačka sa svojim instrumentima zaštite demokracije nije, doduše, jedinstvena, ali neki instrumenti, poput primjerice mogućnosti zabrane političkih stranaka, u zapadnim su demokracijama vrlo rijetki, što se na kraju ovoga rada ukratko uspoređuje sa stanjem u nekim zapadnim i postkomunističkim demokracijama.

Keywords

borbena demokracija; SR Njemačka; Weimarska Republika; Weimarski ustav; Temeljni zakon; zaštita demokracije

Hrčak ID:

20779

URI

https://hrcak.srce.hr/20779

Publication date:

18.12.2007.

Article data in other languages: english

Visits: 3.013 *