Original scientific paper
Primjena tablica ascendenata u historijskoj demografiji
Nenad Vekarić
; Institute for Historical Sciences of the Croatian Academy of Sciences and Arts, Dubrovnik, Croatia
Abstract
Kretanje stanovništva dinamičan je proces s mnoštvom zakonitosti, popratnih pojava, te vrlo složen i višeznačan. Ne postoji metoda kojom bi se jedna pojava objasnila do iscrpnosti. Uvijek ostaje štogod skriveno, nerazjašnjeno. Statističke metode i analize, bez obzira na to koliko egzaktne bile, teže generalizaciji, nerijetko skrivajući nijanse. I podaci na kojima se temelje obično imaju "tamni" procenat zbog nedostatka izvora ili manjkavosti u njima i zbog svrhe radi koje je izvor nastao, te mogućih manipulacija onih koji su te izvore stvarali. Nijanse saznajemo uz pomoć drugih znanstvenih disciplina, ali nevolja nastaje kad nam te druge znanosti donose jedine vijesti o nekom problemu a nemamo "statistički kostur".
U svakom slučaju, istraživanje stanovništva u prošlosti složen je zadatak koji zahtijeva kombiniranje mnogih metoda i pomoć mnogih drugih disciplina da bi zaključak istraživanja bio što bliži stvarnom događanju.
Ovim radom cilj nam je upozoriti na mogućnosti koje pri promatranju različitih fenomena u kretanju stanovništva, demografskoj znanosti pružaju tablice ascendenata. Te tablice korisno mogu poslužiti ponajprije istraživanju migracijskih strujanja, točnije: uočavanju mogućeg utjecaja nosilaca migracija na kretanje stanovništva, dok bi se stvarni utjecaj trebao analizirati i s pomoću drugih nauka kao što su lingvistika, etnografija i sl. U jednom znatno savršenijem informacijskom sustavu tablice ascendenata mogle bi biti veoma značajne za genetiku (kad bi se, pored genealoških podataka, u takve tablice unijeli i razni drugi pokazatelji, od opisa fizičkog izgleda, krvne grupe, nasljednih bolesti, uzroka smrti i drugih, mnogobrojnih, za genetiku bitnih činjenica).
Keywords
Hrčak ID:
241408
URI
Publication date:
20.6.1988.
Visits: 1.229 *