Original scientific paper
UTJECAJ VIŠEGODIŠNJEG TRENINGA NA STATIČKE I DINAMIČKE PLUĆNE VOLUMENE I KAPACITETE MLADIH VATERPOLISTA
Mladen Hraste
; Fakultet prirodoslovno-matematičkih znanosti i kineziologije
Vinko Lozovina
; Pomorski fakultet
Mislav Lozovina
; Pomorski fakultet
Abstract
Cilj istraživanju bio je ustanoviti ventilacijske funkcije pluća za četiri dobne kategorije mladih vaterpolista i utvrditi razlike u funkcionalnim pokazateljima plućnih kapaciteta i volumena među grupama. Pretpostavlja se da će se mladi vaterpolisti i kontrolne skupine istodobnih nesportaša znatno razlikovati u funkcionalnim pokazateljima plućnih kapaciteta i volumena i da će razlike biti moguće rastumačiti.
Pri metodološkom postupku uzorak je činilo 120 ispitanika podijeljenih u četiri dobne skupine. Eksperimentalnu skupinu činilo je 60 vaterpolista, adolescenata, u dobi od 10 do 17 godina, a kontrolnu 60 mladića istih godina, nesportaša, izabranih metodom slučaja. Eksperimentalne skupine formirane su od po 15 vaterpolista, škole vaterpola, mlađih kadeta, kadeta i mlađih juniora pripadajuće kronološke dobi. Istom metodologijom odabrane su i kontrolne skupine. Svi ispitanici bili su klinički zdravi, bez morfoloških, motoričkih i psiholoških aberacija. Uzorak varijabli činilo je 8 varijabla: VC-vitalni kapacitet, FVC - forsirani vitalni kapacitet, FEV1 - forsirani ekspiracijski volumen nakon 1 sekunde, MEF50 - srednji ekspiracijski protok pri 50 % max VC, MEF25 - srednji ekspiracijski protok pri 25% max VC, PEF - maksimalni ekspiracijski protok (“PEAK FLOW”), visina tijela i masa tijela.
Rezultati su pokazali da utjecaj vaterpolskoga organiziranog treninga u jednogodišnjem razdoblju nije proizveo promjene u prostoru relativnih ventilacijskih vrijednosti pluća. Trogodišnji organizirani trening vaterpola proizveo je znatne promjene dominantno u smislu povećanja statičkih ventilacijskih vrijednosti pluća (VKIN ref. i FVK ref.) i nešto manje, ali značajne promjene u povećanju dinamičkih ventilacijskih vrijednosti pluća (FEV1% ref. i MEF50% ref.). Petogodišnji trening vaterpola najveće značajne promjene izazvao je u prostoru dinamičkih ventilacijskih vrijednosti pluća (FEV1% ref., MEF50% ref. i MEF25% ref. ). Efekt sedmogodišnjeg treninga vaterpola proizveo je značajne efekte definirane u prostoru dinamičkih ventilacijskih vrijednosti pluća u varijablama (FEV1% ref. i MEF50% ref.). Izračunate su statistike svih mjerenih varijabla. Izvršena je univarijantna analiza varijance za svaku istodobnu skupinu posebno. Primijenjena je diskriminativna kanonička analiza radi utvrđivanja razlika između skupina.
Zaključeno je da je trenažni program vaterpola u trajanju od 3, 5 i 7 godina izazvao procese koji su rezultirali povećanjem ventilacijskih funkcija pluća. Mladi vaterpolisti koji kontinuirano provode višegodišnji trening, u prostoru relativnih ventilacijskih vrijednosti pluća imaju iznadprosječne vrijednosti. Vaterpolski staž od 3 godine, statistički značajno, podiže statičke i dinamičke ventilacijske vrijednosti pluća. Vaterpolski staž od 5 i 7 godina signifikantno podiže dinamičke ventilacijske vrijednosti pluća. Analizirajući rezultate ukupno, u kontekstu količine vježbanja i vremena trajanja treninga mladih vaterpolista, a u odnosu prema populaciji, zaključeno je da su promjene u ventilacijskim vrijednostima pluća mladih vaterpolista rezultat izravnog utjecaja programiranog treninga u vaterpolu.
Keywords
vaterpolo; trening; disanje; ventilacijske vrijednosti pluća
Hrčak ID:
29437
URI
Publication date:
31.10.2008.
Visits: 5.464 *