Pregledni rad
MARINE U PODRUČJU JADRANSKE OBALE I NJIHOVE SOCIJALNO-EKOLOŠKE POSLJEDICE
Ognjen Čaldarović
; Filozofski fakultet, Zagreb
Sažetak
U članku se problematiziraju socijalno-ekološke posljedice izgradnje marina u jadranskom području, te ukupni koncept nautičkog turizma osnovanog na širenju marina. Ukazuje se da su do sada marine u nas izgrađivane u urbaniziranim, poluurbaniziranim, ali i potpuno "divljim" predjelima, pa čak i u sklopu nacionalnih parkova. Daljnja izgradnja marina planira se i u nacionalnim parkovima i u područjima u kojima ih je već dosta izgrađeno, što najbolje govori o tome da sam koncept nije dovoljno promišljen, kao naravno ni posljedice tako zamišljenog programa unapređenja nautičkog turizma. Ističu se neke osnovne posljedice te aspekti pozitivnog karaktera do kojih je dovela izgradnja marina. Negativni aspekti i posljedice izgradnje marina navode se u nastavku da bi se zatim ukazalo na osnovne elemente alternativnog pristupa razvitka nautičkog turizma u nas. Inzistira se na potrebi revitalizacije, dogradnje i reorganizacije postojećih luka i lučica i revitalizaciji pojedinih mjesta u jadranskom pojasu. Pretpostavlja se da bi takva revitalizacija utjecala na opći porast atraktivnosti ne samo nautičkog turizma, nego turizma uopće, sa značajno većim ukupnim socijalnim efektima od onih koji se postižu isključivom izgradnjom marina.
U zaključnom dijelu daje se prijedlog strukture sociologijskih istraživanja u svrhu boljeg upoznavanja elemenata nautičkog turizma u nas, uz osnovnu pretpostavku da bi rezultati takvih istraživanja na izabranim lokacijama ne samo mogli biti generalizirani, nego bi upotpunili fond spoznaja o tom aspektu nautičkog turizma i pružili solidne osnovice za izradu mjera praktičke i konceptualne naravi za izmjenu postojećeg stanja.
Ključne riječi
ekologija marina; Jadran; marine; nacionalni park; nautički turizam; parkovi prirode; revitalizacija; sociologija turizma; urbanizacija
Hrčak ID:
136618
URI
Datum izdavanja:
15.1.1992.
Posjeta: 2.160 *