Izvorni znanstveni članak
Tipografska analiza hrvatskoglagoljskog prvotiska Misala po zakonu rimskog dvora iz 1483. godine
Frane Paro
Sažetak
Ova analiza pokušava utvrditi stupanj znanja i umijeća tiskara i slagara hrvatskoglagoljskog prvotiska Misala iz 1483. Zatim nastoji procijeniti količinu rada i materijala koji su bili nužni da se dovrši naklada knjige od 200 primjeraka koja je u to doba bila uobičajena. Analizom suodnosa rada i materijala doznajemo približnu veličinu pretpostavljene tiskare; doznajemo da trajanje tiska cijele naklade nije odmjeravala brzina rukovanja tiskarskim tijeskom, broj tijesaka ili broj ljudi zaposlenih pri tom, već brzina sušenja tiskarske boje i plan rada temeljen na logici ritma mnogih etapa pripreme i izvedbe tiska.
Rekonstrukcijom tiskarskih postupaka doznajemo da su slagari i tiskari prvotiska bili, ako ne inventori nekih zahvata, a tada barem među prvim majstorima tiskarskog umijeća svojeg vremena. Njihovim znanjima šire su se koristili u tipografiji istom nakon 150 godina.
Tragajući za uzrocima i razlozima pojava suhog tiska u Prvotisku utvrdili smo: 1. slijed tiskanja crvene i crne boje; 2. nesumnjivu upotrebu maske - osnovnog pomagala za odvajanje boja na integralnoj formi; 3. upotrebu dviju visina slova; 4. korištenje suhog papira za tisak prve-crvene boje.
Slovorezač, iako je velikom ozbiljnošću pristupio zadatku i izuzetno kvalitetno radio, nije ispravio neke nedotjeranosti u slovnom materijalu, a što, uz odsutnst inicijala, upućuje na još nepoznate razloge požurivanja početka rada na knjizi.
Mnogo je prosudbi i zaključaka o formativnim aspektima prvotiska iz 1483. temeljeno na manje-više slobodnoj procjeni utisaka prikupljenih "prostim okom". Stoga ova analiza na kraju ističe potrebu za višedisciplinarnim pristupom dijagnosticiranju svih kemofizikalnih osobitosti tipografije Misala.
Ključne riječi
Hrčak ID:
14558
URI
Datum izdavanja:
30.9.1984.
Posjeta: 2.570 *