Izvorni znanstveni članak
Državne nagrade i trajne novčane naknade(“sportske mirovine”) za vrhunska sportska postignuća u Republici Hrvatskoj
Ante Vuković
Sažetak
Za vrhunska športska postignuća Republika Hrvatska dodjeljuje u novcu: a) nagradu i b) trajnu novčanu naknadu (kolokvijalno „športsku mirovinu“). Pitanje nagrade uređeno je u čl. 82. i 83. dok je materija trajne novčane naknade regulirana u čl. 81. a. Zakona o športu (NN, br. 71/06, 150/08, 124/10, 124/11. i 86/12 - dalje: Zakon o sportu ili ZS).
Bitna, suštinska razlika između prava sadržanih u institutima nagrada i naknada su: a) nagrade su jednokratne dok su naknade trajne (doživotne), b) nagrada se dodjeljuje športašu za svaku osvojenu medalju na pojedinom natjecanju dok je za naknadu mjerodavan iznos naknade koji se ostvaruje za najvišu medalju (u slučaju da športaš osvoji više različitih medalja), c) trener i stručne športske osobe imaju pravo na nagradu, ali nemaju pravo na naknadu, d) nagradu dobivaju osvajači olimpijskih medalja te osvajači medalja na svjetskim i europskim seniorskim prvenstvima dok naknadu dobivaju isključivo osvajači medalja sa olimpijskih igara, paraolimpijskih igara i olimpijskih igara gluhih. Naročito je intrigantna trajna novčana naknada uvedena - kao potpuno novi pravni pojam - u naše zakonodavstvo u noveli Zakona o športu iz 2011. godine. Može se ostvariti na vlastiti zahtjev ako su ispunjeni kumulativno sljedeći uvjeti: a) hrvatsko državljanstvo, b) prebivalište u RH, c) određeni imovinski cenzus te d) navršenih 55 godina života za sportašice i 60 godina života za sportaše. Prijedlog ZID Zakona o sportu s konačnim prijedlogom zakona kojeg je 17. svibnja 2012. godine u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH predstavio ministar Jovanović sadržavao je još povoljnija rješenja za sportaše jer ukida „imovinski cenzus”, a dobna se granica snižena na 45 godina života (temeljem prijedloga Hrvatskog kluba olimpijaca koji „sportske mirovine“ smatra naknadom za izvrsnost). Nakon provedene javne rasprave, Vlada Republike Hrvatske ipak je izostavila iz teksta prijedloga zakona odredbu o „sportskim mirovinama“ pa se ona i ne nalazi u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o športu (NN, br. 86/12).
Za znanost je stoga vrlo zanimljivo istražiti novi pojam „športske mirovine“ u usporednim pravima. Nakon provedenog istraživanja, utvrdili smo da je našem zakonodavstvu model zakon bio Zakon o sportu Republike Srbije te da slična prava hrvatskim i srpskim sportašima imaju, na primjer i mađarski sportaši. S druge strane, utvrdili smo da navedena posebna prava (povlastice) nemaju zakonodavstva Slovenije, Belgije, Njemačke, Grčke, Francuske, Velike Britanije, SAD, Nizozemske itd. Možemo zaključiti da „sportske mirovine“ ili „olimpijske rente“ ima samo nekoliko bivših socijalističkih država što znači da uopće nisu europski, a niti svjetski standard.
Ključne riječi
vrhunski sportaš; nagrada za vrhunska postignuća; trajna novčana naknada („sportska mirovina“/ „olimpijska renta“); usporedna prava; zaklada
Hrčak ID:
94424
URI
Datum izdavanja:
17.12.2012.
Posjeta: 9.011 *