Pregledni rad
Socijalni dijalog u profesionalnom sportu – nogomet kao model za druge kolektivne profesionalne sportove
Vanja Smokvina
; Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
Sažetak
U radu autor analizira izvore europskog prava na temu socijalnog dijaloga u sportu s posebnim osvrtom na izvore tzv. „mekog prava“. Poštujući načelo autonomije sportskih udruženja i temeljnih gospodarskih sloboda unutarnjeg tržišta Europske unije (dalje: EU), europski socijalni dijalog snažno poduprt od strane institucija EU postaje sve važnijim čimbenikom u reguliranju odnosa, pa tako i radnopravnih odnosa, u profesionalnom sportu.
Naglasak će biti i na autonomnim aktima sportskih udruženja (FIFA, UEFA i dr.), sportskih liga, odnosno udruženja klubova (kao predstavnika poslodavaca) i sindikata sportaša (nacionalnih sindikata, te udruženja FIFPro, kao predstavnika radnika), u prvom redu odgovarajućih sporazuma, odnosno kolektivnih ugovora u profesionalnom sportu, kako bi se pokazala primjena navedenog instituta na regionalnoj i nacionalnoj razini. Komparativno-pravno autor će napraviti analizu kolektivnog radnog prava u profesionalnom nogometu s posebnim osvrtom na Republiku Hrvatsku i prijedlozima de lege ferenda.
Nogomet je uzet kao model ne zbog svoje popularnosti, već isključivo iz razloga što je u navedenom sportu socijalni dijalog dostigao najvišu razinu i putem njega možemo slobodno reći danas postepeno idemo ka stvaranju pravnog okvira za socijalni dijalog na razini čitavog sporta na području Europske unije.
Ključne riječi
socijalni dijalog; profesionalni sport; sporazum o minimalnim uvjetima; EU; radni odnosi; Hrvatska
Hrčak ID:
94428
URI
Datum izdavanja:
17.12.2012.
Posjeta: 2.732 *