Izvorni znanstveni članak
Kritika totalitarizama u časopisu Hrvatska prosvjeta (1914–1940)
Vladimir Lončarević
; Filozofski fakultet Družbe Isusove, Zagreb, Hrvatska
Sažetak
Časopis Hrvatska prosvjeta, navezavši se na književni časopis Prosvjeta (1892–1913), utemeljen je 1914. kao glasilo Kola hrvatskih književnika, osnovanog 1913, koje je imalo zadaću okupljati i pomagati katoličke književnike te promicati katoličku beletristiku.
Časopis je izlazio do 1940. pod uredništvom Petra Grgeca (1914), dr. Ferde Rožića (1914–1919) i dr. Ljubomira Marakovića (1919–1940). Osim poezije i kraće proze, književne i scenske kritike te prijevoda stranih pisaca objavljivani su članci o povijesnim, kulturnim, socijalnim, filozofijskim i političkim pitanjima.
Početkom 1920-ih časopis počinje intenzivnije pratiti međunarodnu politiku, kad o političkim pitanjima s raznih vidika pišu Mate Ujević, Ljubomir Maraković, Nedjeljko Subotić, Augustin Juretić, Juraj Šćetinec i dr.
Od godine 1934. redovito je dio sadržaja posvećen političkim zbivanjima, o kojima najznačajnije članke pišu Konstantin Rimarić Volinski, dr. Marije Matulić, dr. Ivan Degrel i dr. Emilio Pallua. Dio svojih prigovora usmjerili su i protiv liberalizma i masonstva, a u više članaka prisutna je kritika totalitarnih političkih filozofija i sustava, posebice nacionalsocijalizma. Prvi članak na tu temu, naslovljen »Nacionalsocijalizam«, objavljuje Volinski 1934. godine, a sljedećih godina vodeću riječ preuzimaju Matulić, Degrel i Pallua.
Marije Matulić, ujedno glavni urednik katoličkog dnevnika Hrvatske straže, 1936. i 1937. objavljuje više članaka u kojima nacionalsocijalizam i fašizam ocjenjuje kao ideologije protivne kršćanskom humanizmu.
Emilio Pallua između 1937. i 1940. piše nekoliko članaka o »njemačkom pitanju« uzimajući u obzir povijesnu genezu nacionalsocijalizma te politički, vojno, kulturno, ekonomski i religijski raščlanjuje odnos snaga između država i naroda, ne krijući sklonost prema zapadnim demokracijama unatoč brojnim kritičkim primjedbama zbog njihova odnosa prema Crkvi.
Ivan Degrel svoje političke komentare prožima filozofijskim objekcijama, posebice se baveći »njemačkim pitanjem«, a pripada krugu onih koji su prepoznali Hegelov i Nietzscheov utjecaj na stvaranje velikonijemstva i nacionalsocijalizma.
U spomenutim je člancima razvidan kritički odmak od svih totalitarizama uz zajedničku ocjenu, utemeljenu na katoličkom socijalnom i moralnom nauku te na teološkom poimanju države i povijesti, da se radi o imperijalističkim ideologijama koje će izazvati rat, prije svega zbog slabosti liberalne demokracije da ga spriječi i zbog tada nepremostivih suprotnosti između europskih sila.
Zbog obilja građe ovaj se članak većim dijelom usredotočio na propitivanje stajališta spomenutih autora o nacionalsocijalizmu.
Ključne riječi
Hrvatska prosvjeta; komunizam; nacionalsocijalizam; totalitarizam; kršćanski humanizam; Konstantin Rimarić Volinski; Marije Matulić; Emilio Pallua; Ivan Degrel
Hrčak ID:
136570
URI
Datum izdavanja:
15.2.2015.
Posjeta: 2.905 *