Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Makromiceti u šumskim asocijacijama nacionalnog parka Plitvička jezera (Hrvatska, Jugoslavija)

Maria Lisiewska ; Poljska
Milica Tortić ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 695 Kb

str. 81-91

preuzimanja: 448

citiraj


Sažetak

Tijekom dugogodišnjih mikoloških istraživanja druge autorice u Nacionalnom parku Plitvička jezera utvrđen je velik broj viših gljiva. O lignikolnim vrstama iz reda Aphyllophorales postoji nekoliko priloga, od kojih su najvažniji Tortić 1985, 1988, dok terikolne vrste iz reda Agaricales i nekih drugih grupa nisu dosad bile objavljivane.
Ovdje je pokušano da se prema mikocenološkim principima analiziraju u prvom redu Agaricales u glavnim šumskim asocijacijama parka. Istraživanja su provedena od 28. VIII. do 10. IX. 1989, pa je njima obuhvaćen kasno ljetni aspekt. Lokaliteti su ucrtani na crtežu (si. 1), a u engleskom su tekstu ukratko opisani istraživani tipovi šuma: šuma bukve, bukve i jele, smreke, te bora. Prva tri tipa su razvijena i na vapnencima i na dolomitima, pa se prema podlozi razlikuju posebne asocijacije, a četvrti raste samo na dolomitima. Ukupno je determinirano 120 vrsta viših gljiva, uglavnom terikolnih i lignikolnih vrsta reda Agaricales, samo mali broj terikolnih iz ostalih grupa Basidiomycetes. Veliki dio njih nije dosad opažen na ovom području. U tabeli su prikazane i uspoređene prema navedenim tipovima šuma, a označeno je koje dolaze na kojoj geološkoj podlozi.
U engleskom su tekstu istaknute vrste karakteristične za bukove šume, dani su primjeri za nađene mikorizne gljive jele, smreke, bora. Niz vrsta sada ustanovljenih u samo jednom tipu šume ima širi ekološki spektar pa dolazi i u drugim tipovima i u ovom parku i drugdje u Jugoslaviji. Neke su gljive nađene u malom broju primjeraka iako su inače češće, dok se nekoliko vrsta razvijalo u masama. Navedeno je nekoliko gljiva koje rastu pretežno na listačama na ovom terenu i drugdje, a ovaj su put ustanovljene samo na četinjačama. Vrste koje su poznate kao kalcifilne dolazile su ovdje bilo na vapnencima bilo na dolomitima. Neke prilično upadljive vrste ustanovljene su prvi put u parku, pa se prema 'tome vjerojatno rjeđe pojavljuju, kao Inocybe corydalina, Thelephora palmata, Clitocybe hydrogramma, te općenito rijetki Hydnel- lum suaveolens i Boletopsis leucomelaena.

Ključne riječi

više gljive; makromiceti; Agariales; bukove šume; Plitvička jezera

Hrčak ID:

159565

URI

https://hrcak.srce.hr/159565

Datum izdavanja:

31.12.1990.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.292 *