Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Konsolidacija demokracije u Bosni i Hercegovini u sferi položaja nacionalnih manjina sa posebnim osvrtom na položaj „ostalih”

Mirza Smajić orcid id orcid.org/0000-0001-5537-7364 ; Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu, BiH
Zarije Seizović ; Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu, BiH


Puni tekst: engleski pdf 4.236 Kb

str. 81-81

preuzimanja: 259

citiraj

Puni tekst: bosanski pdf 4.236 Kb

str. 69-81

preuzimanja: 327

citiraj


Sažetak

Tema ovog članka je položaj, prava i perspektiva manjina i „nekonstitutivnih” naroda u Bosni i Hercegovini. Položaj posebne grupe „konstitutivnih manjina” (tzv. ostalih) Bosnu i Hercegovinu čini specifičnom i po mnogim faktorima razlikuje od drugih država u okruženju. Članak se fokusira na tezu da u Bosni i Hercegovini još uvijek dominiraju određene „tradicionalne” političke i društvene projekcije koje se iskazuju u formi etnonacionalizma, diskriminacije, kršenja manjinskih prava i sloboda, odnosno demokraciji neprimjerenih supstrata i supstituta. Izravan produkt ovakvog socio-političkog ambijenta jeste etno-partikularizacija društva i destabilizacija države na unutarnjem i međunarodnom planu. Ovaj kratki ogled o položaju manjina u Bosni i Hercegovini, sem pregleda međunarodnih i nacionalnih instrumenata koji reguliraju status i prava nacionalnih manjina, nudi uvid u pomenutu specifičnost Bosne i Hercegovine: institucionaliziranu diskriminaciju građana koji pripadaju kategoriji „ostali”, koji su žrtve diskriminacije, iako bi njihovo bosanskohercegovačko državljanstvo per se, i po prirodi stvari, trebalo predstavljati učinkovitu smetnju ovakvoj diskriminaciji.

Ključne riječi

Bosna i Hercegovina; demokracija; konsolidacija; manjine; nacionalne manjine; konstitutivni narodi; „ostali”; diskriminacija

Hrčak ID:

185051

URI

https://hrcak.srce.hr/185051

Datum izdavanja:

1.12.2016.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.735 *