Izvorni znanstveni članak
Razlike u distribuciji sile pritiska tijekom izvođenja zavoja na skijama i rolama
Vjekoslav Cigrovski
; Sveučilište u Zagrebu, Kineziološki fakultet
Sažetak
Izvoditi kratke, paralelne zavoje na rolama čini se istim redoslijedom gibanja tijela kao i tijekom izvođenja zavoja na skijama. Stoga rolanje često koriste natjecatelji u alpskome skijanju kao zamjenski sport u pripremnom periodu treninga. Većina natjecatelja u alpskome skijanju prvo nauči osnove upravljanja skijama u zavoju, a zatim koriste role kao alternativni sport. S aspekta skijaških početnika koji žele naučiti osnove alpskoga skijanja važno je utvrditi razliku u distribuciji sile pritiska stopala tijekom izvođenja kratkih, paralelnih zavoja na rolama i skijama.
U istraživanju je sudjelovalo pet ispitanica, alpskih skijašica s usvojenom visokom razinom skijaškog znanja koje su na unaprijed definiranim koridorima izvodile kratke, paralelne zavoje na skijama i na rolama. Tijekom izvođenja zavoja na skijama i na rolama ispitanice su koristile Novel uloške za mjerenje sile pritiska. Pomoću njih objektivno je moguće utvrditi razliku između sile i njene distribucije u pojedinim dijelovima lijevog i desnog stopala tijekom skijanja i rolanja. Ukupno je analizirano 70 zavoja tijekom skijanja i 70 tijekom rolanja.
Izmjerena sila na vanjskom stopalu tijekom lijevog zavoja kod izvođenja zavoja na rolama značajno je manja u odnosu na zavoj izveden na skijama (584,82 N vs 764,79 N), a isti je obrazac utvrđen i na vanjskoj nozi u desnom zavoju (564,44 N vs 811,37 N). Značajno veća sila pritiska unutarnje noge u odnosu na vanjsku nogu izmjerena je tijekom rolanja u odnosu na skijanje u oba zavoja (lijevi zavoj-720,26 N vs 378,45 N; desni zavoj-745,23 N vs 412,83 N). Isto tako, rezultati istraživanja pokazuju kako do značajnije sile pritiska unutarnjeg stopala na podlogu tijekom rolanja dolazi vremenski nešto kasnije u odnosu na vanjsko stopalo. Nadalje, tijekom skijanja na medijalnom dijelu stopala vanjske noge, izmjerena prosječna sila je značajno veća u odnosu na zavoj učinjen na rolama (lijevi
zavoj-53,54 N vs 159,64 N; desni zavoj-65,33 N vs 161,33 N).
Utvrđene značajne razlike u distribuciji sili pritiska na podlogu između zavoja izvedenih na rolama i skijama vjerojatno proizlaze iz različitosti u vrsti i nagibu terena, sile trenja koja se javlja između tla te kotača rola i snježne površine i skija, što u konačnici utječe na brzinu kretanja. Iako se zavoji na rolama i skijama izvode s različitom
opremom te na terenima različitih nagiba i vrsta podloge pa time stvaraju različite vrste trenja i u konačnici brzinu kretanja, znanje rolanja može pomoći u učenju alpskoga skijanja.
Ključne riječi
alpsko skijanje, rolanje, kinetička analiza, ulošci za detekciju pritiska
Hrčak ID:
263079
URI
Datum izdavanja:
30.7.2021.
Posjeta: 1.545 *