Skoči na glavni sadržaj

Uvodnik

Na kraju 2024. godine

Uredništvo HŠD ; Hrvatsko šumarsko društvo *

* Dopisni autor.


Puni tekst: hrvatski pdf 102 Kb

str. 529-529

preuzimanja: 0

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 102 Kb

str. 530-530

preuzimanja: 0

citiraj


Sažetak

U rubrici Riječ uredništva u godini na odlasku bavili smo se raznolikim temama. Početkom godine u broju 1-2/2024 osvrnuli smo se na 28. konferenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP28) održanu krajem 2023. godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Unatoč ambiciozno postavljenim ciljevima, od smanjenja emisija stakleničkih plinova i jačanja otpornosti na klimatske promjene do dodjeljivanja financijske i tehnološke potpore ranjivim nacijama te glavnom cilju da se održi porast globalne temperaturne do granice od 1,5 °C, već ove godine na novoj 29. konferenciji u Azerbajdžanu vidljivo je da se taj cilj neće moći ispuniti jer je postavljena granica u ovoj godini probijena.
Ponukani održavanjem parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj u travnju ove godine u broju 3-4/2024 napisali smo što Hrvatsko šumarsko društvo očekuje od budućih nositelja vlasti. Svoja očekivanja iskazali smo u sljedećih pet točaka: 1. vraćanje termina šumarstvo u naziv resornog ministarstva; 2. uspostava tržišnih odnosa u prodaji drvnih proizvoda državnih šuma i poboljšanje statusa šumarskih stručnjaka; 3. strateško i zakonsko jačanje sektora šumarstva, lovstva i drvne industrije; 4. vraćanje naknade za općekorisne funkcije šuma (OKFŠ) na nekadašnju vrijednost i ravnomjerna raspodjela sredstava naknade OKFŠ za sve potrebe; i 5. zaustavljanje davanja u zakup šumskog zemljišta i kontrola postojećeg stanja. Prilikom konstituiranja nove Vlade RH 16. svibnja 2024. bivše Ministarstvo poljoprivrede promijenilo je naziv u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Nakon 12 godina opetovanog traženja povrata termina šumarstva u naziv resornog ministarstva struka je barem dobila satisfakciju za vidljivost u nazivu ministarstva. Za stvarnu vidljivost i značaj struke kao za i ostale navedene zahtjeve tek će se trebati izboriti.
Broj 5-6/2024 bio je posvećen znanstvenom i stručnom karakteru Šumarskog lista. Na temelju pregleda pisanja iz razdoblja od 1940. do 2015. godine zaključeno je kako je kritičan odnos prema sadržaju i nedostatku stručnih članaka autora iz prakse u Šumarskom listu konstantan. Za promjenu na bolje moraju se pobrinuti sama hrvatska šumarska znanost i struka.
U broju 7-8/2024 prisjetili smo se godišnjice nezapamćenoga olujnog nevremena u Republici Hrvatskoj od 19. srpnja 2023. Prve tadašnje procjene šteta u šumi bile su oko 1,5 milijuna m3 drvnog volumena. Godinu dana kasnije štete su u državnim šumama procijenjene na čak 4 milijuna m3. Šume, od kojih se očekuje da pomognu u smanjenju utjecaja klimatskih promjena, i same su postale žrtvama tih promjena.
Šumarski osvrt na ovogodišnju požarnu sezonu dan je u broju 9-10/2024. Tekuća godina obilježena je brojnim požarima i velikom opožarenom površinom. U 2.420 požara otvorenog prostora ukupno je opožareno 14.689 ha, što je povećanje od čak 534 % u odnosu na 2023. godinu. Prema podacima više od 90 % požara zahvaća zapuštene površine neutvrđenog vlasništva i one u privatnom vlasništvu. Sa šumarskog stanovišta požare stoga najčešće ne treba nazivati šumskim požarima već njihovim pravim imenom – požarima zapuštenih privatnih površina. Najučinkovitija mjera požarne prevencije bilo bi rješavanje problema vlasništva i održavanja privatnih površina.
Šumarskoj struci upućujemo najbolje želje u dolazećoj 2025. godini u kojoj ćemo obilježiti respektabilnih 260 godina hrvatskog šumarstva. Našim čitateljima i članstvu HŠD-a želimo sretan Božić i novu 2025. godinu.
Uredništvo

Ključne riječi

Hrčak ID:

323084

URI

https://hrcak.srce.hr/323084

Datum izdavanja:

31.12.2024.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 0 *