hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА

Darin Angelovski ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (754 KB) str. 51-62 preuzimanja: 100* citiraj
APA 6th Edition
Angelovski, D. (2015). РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА. Filološke studije, 13 (1), 51-62. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/172279
MLA 8th Edition
Angelovski, Darin. "РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 51-62. https://hrcak.srce.hr/172279. Citirano 18.10.2019.
Chicago 17th Edition
Angelovski, Darin. "РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 51-62. https://hrcak.srce.hr/172279
Harvard
Angelovski, D. (2015). 'РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА', Filološke studije, 13(1), str. 51-62. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/172279 (Datum pristupa: 18.10.2019.)
Vancouver
Angelovski D. РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА. Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 18.10.2019.];13(1):51-62. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172279
IEEE
D. Angelovski, "РЕЦЕПЦИЈАТА НА ХОМЕРСКАТА ПОЕЗИЈА ВО НАЈСТАРИ ВРЕМИЊА", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 51-62, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172279. [Citirano: 18.10.2019.]

Sažetak
Трудот се осврнува на разликите во рецепцијата на Хомерската
епска поезија, во временски оддалечените средини какви што се античката и модерната европска културна средина. Посебно внимание е посветено на прашањата за местото каде што настанала и се развивала оваа традиција и на начините според кои таа се распространувала низ античкиот свет. Во таа насока,
издвоени се литературните сведоштвa за присуството на хомерската поезија во македонскиот културен контекст од периодот на антиката (Аристотел, Ѕоил, Јован Стобај) кои, недвосмислено, реферираат на процесите на комуникација
со пишан текст како дел од образовниот процес во антиката, но и како критички толкувања на Хомерската епска поезија.

Ključne riječi
Хомер; Хомерска епска поезија; рецепција; антика; македонска културна средина

Hrčak ID: 172279

URI
https://hrcak.srce.hr/172279

Posjeta: 145 *