hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС)

Silvana Sidorovska-Čupovska ; Институт за национална историја

Puni tekst: makedonski, pdf (794 KB) str. 83-90 preuzimanja: 92* citiraj
APA 6th Edition
Sidorovska-Čupovska, S. (2015). АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС). Filološke studije, 13 (1), 83-90. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/172298
MLA 8th Edition
Sidorovska-Čupovska, Silvana. "АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС)." Filološke studije, vol. 13, br. 1, 2015, str. 83-90. https://hrcak.srce.hr/172298. Citirano 14.10.2019.
Chicago 17th Edition
Sidorovska-Čupovska, Silvana. "АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС)." Filološke studije 13, br. 1 (2015): 83-90. https://hrcak.srce.hr/172298
Harvard
Sidorovska-Čupovska, S. (2015). 'АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС)', Filološke studije, 13(1), str. 83-90. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/172298 (Datum pristupa: 14.10.2019.)
Vancouver
Sidorovska-Čupovska S. АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС). Filološke studije [Internet]. 2015 [pristupljeno 14.10.2019.];13(1):83-90. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172298
IEEE
S. Sidorovska-Čupovska, "АКТИВНОСТИТЕ НА МАКЕДОНСКОТО ГРАЃАНСТВОТО И ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НА ЦРКОВЕН И ПРОСВЕТНО-КУЛТУРЕН ПЛАН (ПРЕД И ПО БЕРЛИНСКИОТ КОНГРЕС)", Filološke studije, vol.13, br. 1, str. 83-90, 2015. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/172298. [Citirano: 14.10.2019.]

Sažetak
Во периодот на 60-тите и 70-тите години на 19 век македонската средна класа и црковно-училишните op[tini во речиси сите македонски градови и во поголемите села одбиле да се покорат на Цариградската Патријаршија и грчките митрополити во Македонија. Ова значело и одбивање да ги платат црковните такси кон Патријаршијата и нејзините епископи и да го спомнуваат името на патријархот, како и на имињата на епископите во епархиите. Во голем дел од македонските градови и поголемите села национално свесната средна класа, интелигенцијата и богатите селани ја презеле контролата над постоечките епархии. Од раните 80-ти години на 19 век се појавуват нови форми на движење против денацонализаторската политика на соседните држави.

Ključne riječi
Македонија; граѓанство; интелигенција; црковно-училишни општини; градови; образование; култура; друштва

Hrčak ID: 172298

URI
https://hrcak.srce.hr/172298

Posjeta: 140 *