hrcak mascot   Srce   HID

Pregledni rad

ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА

Nataša Didenko ; Државен музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски Луј“, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (1 MB) str. 173-188 preuzimanja: 445* citiraj
APA 6th Edition
Didenko, N. (2016). ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА . Filološke studije, 14 (1), 173-188. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203709
MLA 8th Edition
Didenko, Nataša. "ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА ." Filološke studije, vol. 14, br. 1, 2016, str. 173-188. https://hrcak.srce.hr/203709. Citirano 27.05.2020.
Chicago 17th Edition
Didenko, Nataša. "ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА ." Filološke studije 14, br. 1 (2016): 173-188. https://hrcak.srce.hr/203709
Harvard
Didenko, N. (2016). 'ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА ', Filološke studije, 14(1), str. 173-188. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203709 (Datum pristupa: 27.05.2020.)
Vancouver
Didenko N. ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 27.05.2020.];14(1):173-188. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203709
IEEE
N. Didenko, "ФЕСТИВАЛОТ НА ИЗВОРНИ ПЕСНИ И ИНСТРУМЕНТИ „ПЕЦЕ АТАНАСОСКИ“ ВО СОВРЕМЕНАТА МАКЕДОНСКА КУЛТУРА ", Filološke studije, vol.14, br. 1, str. 173-188, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203709. [Citirano: 27.05.2020.]

Sažetak
Истражувањето претставува обид за прво сеопфатно претставување на „Интернационалниот фестивал на изворни песни и инструменти Пеце Атанасоски“ и неговата улога во современата македонска култура. Историјата на оваа културна манифестација ја проследуваме преку сеќавања и документација за развој и дејност, како значаен дел од македонската културна историја.

Ključne riječi
изворно народно творештво; современа култура; народен уметник; фестивал; гајда

Hrčak ID: 203709

URI
https://hrcak.srce.hr/203709

Posjeta: 485 *