hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ

Katerina Mladenovska-Ristovska ; Институт за национална историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (266 KB) str. 1-11 preuzimanja: 21* citiraj
APA 6th Edition
Mladenovska-Ristovska, K. (2016). ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ . Filološke studije, 14 (2), 1-11. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203717
MLA 8th Edition
Mladenovska-Ristovska, Katerina. "ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ ." Filološke studije, vol. 14, br. 2, 2016, str. 1-11. https://hrcak.srce.hr/203717. Citirano 15.10.2019.
Chicago 17th Edition
Mladenovska-Ristovska, Katerina. "ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ ." Filološke studije 14, br. 2 (2016): 1-11. https://hrcak.srce.hr/203717
Harvard
Mladenovska-Ristovska, K. (2016). 'ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ ', Filološke studije, 14(2), str. 1-11. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203717 (Datum pristupa: 15.10.2019.)
Vancouver
Mladenovska-Ristovska K. ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ . Filološke studije [Internet]. 2016 [pristupljeno 15.10.2019.];14(2):1-11. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203717
IEEE
K. Mladenovska-Ristovska, "ПРАЗНИКОТ КСАНТИКА КАЈ АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ ", Filološke studije, vol.14, br. 2, str. 1-11, 2016. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203717. [Citirano: 15.10.2019.]

Sažetak
Ксантика бил празник на војската на античките Македонци, кој се прославувал уште од најстаро време. Се одржувал на пролет, во шестиот месец од календарот на античките Македонци Ксандик (Xandikos), или денешен март, според нашиот современ календар. Имал функција на свечен обред на лустрација. Во својата суштина, тој претставувал своевидно ритуално магиско прочистување на војската предводена од кралот, во особено свечена атмосфера, при што таа поминувала помеѓу две половини од жртвувано куче. Во парадата, за време на пурификацијата (прочистувањето), кралот бил придружуван од семејството, хетајрите и македонската војска. По ова, следела една необична миметичка игра на борба помеѓу две завојувани страни. Текстот претставува обид за реконструкција на овој древен македонски обред за кој податоците во историските извори се малобројни и фрагментарни, од една страна, но од друга страна, инспиративни за анализа и за претпоставки за суштината и значењето на овој празник и на обичаите врзани за него.

Ključne riječi
Ксантика; обред на лустрација; македонска војска; кучешка жртва

Hrčak ID: 203717

URI
https://hrcak.srce.hr/203717

Posjeta: 36 *