hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ

Maja Jakimovska-Tošić ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (711 KB) str. 36-52 preuzimanja: 64* citiraj
APA 6th Edition
Jakimovska-Tošić, M. (2017). ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ . Filološke studije, 15 (1), 36-52. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203738
MLA 8th Edition
Jakimovska-Tošić, Maja. "ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ ." Filološke studije, vol. 15, br. 1, 2017, str. 36-52. https://hrcak.srce.hr/203738. Citirano 23.10.2020.
Chicago 17th Edition
Jakimovska-Tošić, Maja. "ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ ." Filološke studije 15, br. 1 (2017): 36-52. https://hrcak.srce.hr/203738
Harvard
Jakimovska-Tošić, M. (2017). 'ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ ', Filološke studije, 15(1), str. 36-52. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203738 (Datum pristupa: 23.10.2020.)
Vancouver
Jakimovska-Tošić M. ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 23.10.2020.];15(1):36-52. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203738
IEEE
M. Jakimovska-Tošić, "ПРОСЛАВАТА НА КУЛТОТ НА СВ. ЈОВАН ВЛАДИМИР НА БАЛКАНСКИТЕ ПРОСТОРИ ", Filološke studije, vol.15, br. 1, str. 36-52, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203738. [Citirano: 23.10.2020.]

Sažetak
Истражувањето е насочено кон општобалканската прослава на култот на св. Јован Владимир, како прослава која е пошироко распространета на балканските простори. Значајно е да се утврдат облиците на нејзиното манифестирање, што може да придонесе кон изградба на општа балканска мирогледска претстава на фонот на одредени заеднички религиозни манифестации и културолошки феномени. Ваквите светителски фигури ја играат улогата на премостувачи на нетрпеливостите кои постојат меѓу балканските народи и овозможувале соживот во еден вид „синкретизам“.

Ključne riječi
св. Јован Владимир; светителски култ; општобалканска прослава; религиозни манифестации

Hrčak ID: 203738

URI
https://hrcak.srce.hr/203738

Posjeta: 121 *