hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА

Ljubica Stankovska ; Институт за македонска литература, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (813 KB) str. 53-69 preuzimanja: 193* citiraj
APA 6th Edition
Stankovska, Lj. (2017). ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА . Filološke studije, 15 (1), 53-69. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203739
MLA 8th Edition
Stankovska, Ljubica. "ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА ." Filološke studije, vol. 15, br. 1, 2017, str. 53-69. https://hrcak.srce.hr/203739. Citirano 28.01.2021.
Chicago 17th Edition
Stankovska, Ljubica. "ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА ." Filološke studije 15, br. 1 (2017): 53-69. https://hrcak.srce.hr/203739
Harvard
Stankovska, Lj. (2017). 'ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА ', Filološke studije, 15(1), str. 53-69. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203739 (Datum pristupa: 28.01.2021.)
Vancouver
Stankovska Lj. ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 28.01.2021.];15(1):53-69. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203739
IEEE
Lj. Stankovska, "ПРИКАЗ НА НЕКОЛКУ СЛОЖЕНИ ЛИЧНИ ИМИЊА ", Filološke studije, vol.15, br. 1, str. 53-69, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203739. [Citirano: 28.01.2021.]

Sažetak
Во статијата авторот ги анализира композитните лични имиња: *Беробран, Брегост, Велимаж, Верислав, Годолес, Драгоезд, Желовар, Људовид, Новосил, Почест, Првослав и Претимир, кои се засведочени во онимијата на македонскиот јазичен ареал. Анализираните антропоними му припаѓаат на најстариот антропонимиски фонд на словенските јазици и нивното презентирање има особен придонес за реализација на реконструкцијата на прасловенската антропонимја.

Ključne riječi
лично име; антропоним; антропонимија; топоним; топонимија; македонски јазик

Hrčak ID: 203739

URI
https://hrcak.srce.hr/203739

Posjeta: 310 *