hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“

Lidija Tanturovska ; Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (502 KB) str. 82-89 preuzimanja: 56* citiraj
APA 6th Edition
Tanturovska, L. (2017). ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ . Filološke studije, 15 (1), 82-89. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203741
MLA 8th Edition
Tanturovska, Lidija. "ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ ." Filološke studije, vol. 15, br. 1, 2017, str. 82-89. https://hrcak.srce.hr/203741. Citirano 24.10.2020.
Chicago 17th Edition
Tanturovska, Lidija. "ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ ." Filološke studije 15, br. 1 (2017): 82-89. https://hrcak.srce.hr/203741
Harvard
Tanturovska, L. (2017). 'ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ ', Filološke studije, 15(1), str. 82-89. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203741 (Datum pristupa: 24.10.2020.)
Vancouver
Tanturovska L. ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 24.10.2020.];15(1):82-89. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203741
IEEE
L. Tanturovska, "ГОСПОЃИЦАТА ВО „ГОСПОЃИЦА“ НАСПРЕМА ГОСПОЂИЦА ВО „ГОСПОЂИЦА“ ", Filološke studije, vol.15, br. 1, str. 82-89, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203741. [Citirano: 24.10.2020.]

Sažetak
Со овој симболичен наслов сакаме да ја навестиме научноистражувачката анализа на македонскиот превод на романот „Госпоѓица“ од Иво Андриќ. Во рамките на поранешната југословенска држава Иво Андриќ беше еден од југословенските писатели, кој беше преведуван и на македонски јазик. Овој роман беше објавен како книга 3. и во „Собраните дела на Иво Андриќ“ (приредиле Мухарем Первиќ, Петар Џаџиќ). Ќе биде земено изданието од 1977 година, издание на „Мисла“, Скопје. Преводот е на Илија Корубин. Нашата анализа се однесува на преводот и на адаптацијата на именката „госпоѓица“ од српски на македонски јазик.

Ključne riječi
„Госпоѓица“; лично име; превод на македонски; адаптација; Иво Андриќ

Hrčak ID: 203741

URI
https://hrcak.srce.hr/203741

Posjeta: 130 *