hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

„КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК

Dragica Popovska ; Институт за национална историја, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, Македонија

Puni tekst: makedonski, pdf (647 KB) str. 178-199 preuzimanja: 84* citiraj
APA 6th Edition
Popovska, D. (2017). „КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК . Filološke studije, 15 (1), 178-199. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/203748
MLA 8th Edition
Popovska, Dragica. "„КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК ." Filološke studije, vol. 15, br. 1, 2017, str. 178-199. https://hrcak.srce.hr/203748. Citirano 20.01.2021.
Chicago 17th Edition
Popovska, Dragica. "„КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК ." Filološke studije 15, br. 1 (2017): 178-199. https://hrcak.srce.hr/203748
Harvard
Popovska, D. (2017). '„КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК ', Filološke studije, 15(1), str. 178-199. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/203748 (Datum pristupa: 20.01.2021.)
Vancouver
Popovska D. „КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК . Filološke studije [Internet]. 2017 [pristupljeno 20.01.2021.];15(1):178-199. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203748
IEEE
D. Popovska, "„КАДЕ Е РИДОТ НА ЗМИИТЕ?“ КОМПАРАТИВНА СОДРЖИНА НА КУЛТУРНИТЕ ПРОМЕНИ ВО ЗМИЈАРНИК ", Filološke studije, vol.15, br. 1, str. 178-199, 2017. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/203748. [Citirano: 20.01.2021.]

Sažetak
Трудот ги истражува културните промени настанати во т.н. Змијарник, лоциран во селото Орман, близу Скопје, Р. Македонија. Базиран е на етнографски податоци собрани во различни периоди и тоа 1937, 1971 и 2014. Етнографските податоци го интерпретираат начинот на интеракција помеѓу ’местото’ и луѓето, преку човековите перцепции, идеи и однесувања поврзани со конкретниот простор што биле карактеристични за едно време и нивната модификација во друго време, се до денес. Трудот ги вклучува и просторните промени кои настанале низ времето во конкретниот простор, кои ги поттикнале и културните промени во него. Од место поврзано со змиите, односно култот кон нив, просторот бил трансформиран со текот на времето и постепено добил форма со христијанско значење. Компаративната анализа на последователните фази поврзани со ова место го интерпретира неговиот статус и значење во перцепцијата на луѓето, низ времето.

Ključne riječi
змијарник; место; змија; црква

Hrčak ID: 203748

URI
https://hrcak.srce.hr/203748

Posjeta: 133 *