Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

Liječenje akutne odontogene upale u primarnoj zdravstvenoj zaštiti

Davor Brajdić
Darko Macan


Puni tekst: hrvatski pdf 51 Kb

str. 291-291

preuzimanja: 678

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 54 Kb

str. 291-292

preuzimanja: 416

citiraj


Sažetak

Akutna odontogena upala najčešća je bolest zbog koje bolesnici dolaze u ambulantu oralne kirurgije. U većini slučajeva pomoć se može i treba pružiti u ambulantama primarne zdravstvene zaštite.
Svrha našega istraživanja bila je utvrditi na koji način neki opći stomatolozi liječe akutne odontogene infekcije i zašto upućuju bolesnika s akutnom odontogenom oteklinom u ambulantu oralne kirurgije.
Prospektivno ispunjavajući anketne listiće za 38 nasumce odabranih bolesnika, koji su zbog otekline odontogene etiologije došli u ambulantu oralne kirurgije Klinike za kirurgiju lica, čeljusti i usta KB “Dubrava”, došli smo do sljedećih podataka.
Stomatolozi su uputili 79% bolesnika, liječnici opće prakse l3%, a 8% bolesnika došlo je samoinicijativno. Dvije trećine svih bolesnika uputili su žene stomatolozi prosječne dobi 38 godina, a preostale su uputili muški stomatolozi prosječne dobi 41 godinu. Žene stomatolozi najčešće ordiniraju samo antibiotike, 60% u našoj anketi, 20%, njih šalju bolesnike bez ikakve terapije ili poslije trepanacije i ordiniranja antibiotika. Muški stomatolozi u 40% slučajeva šalju bolesnike bez ikakve terapije ili samo ordiniraju antibiotike, a najmanje ih učini trepanaciju i ordinira antibiotike, 20%. Najstariji stomatolozi, prosječne dobi 43 godine, ne provode nikakvu terapiju; samo antibiotike ordiniraju stomatolozi prosječne dobi 39 godina, a trepaniraju zube i ordiniraju antibiotike najmlađi, prosječne životne dobi 34 godine. Najčešća obrazloženja zbog čega su uputili bolesnika u našu ambulantu jesu: ne smije ništa raditi jer je otečen, alergija na lijekove, ne smije se dati injekcija jer je otečen i nemam instrumente. Trećini pacijenata nije dana nikakva terapija prije nego što su ih uputili u našu ambulantu. Samo je u 18% slučajeva učinjena trepanacija i ordinirani su antibiotici. Najzastupljeniji način liječenja, u ovom istraživanju, jest samo ordiniranje antibiotika (53%). Prije upućivanja pacijenata, nije učinjena ni jedna intraoralna incizija. U 2/3 upućenih mi smo učinili intraoralnu inciziju, a samo je 13 % opravdano upućeno u našu ustanovu jer im je rađena ekstraoralna incizija, i to 3 ambulantno i 2 hospitalno.
Rezultati ove ankete pokazuju neprihvatljiv odnos nekih stomatologa prema liječenju akutnih odontogenih oteklina. Zato se nameće potreba da se intenzivira dodiplomska nastava i uspostavi trajna izobrazba stomatologa primarne zdravstvene zaštite o problemu liječenja akutne odontogene upale te za podizanje kakvoće primarne stomatološke službe kako bi se smanjio nastanak odontogenih upala, njihovih komplikacija i potrebe za hospitalizacijom takvih bolesnika.

Ključne riječi

Hrčak ID:

2300

URI

https://hrcak.srce.hr/2300

Datum izdavanja:

15.12.2004.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.881 *