Skoči na glavni sadržaj

In memoriam, Nekrolog, Obituarij

Prim. dr. Slavko Basta 1922.-2007.

Zvonimir Zima


Puni tekst: hrvatski doc 30 Kb

str. 123-123

preuzimanja: 453

citiraj


Sažetak

Rođen 1922. u Slavonskom Brodu, gdje je završio osnovnu školu, a gimnaziju u Beogradu. Na Medicinskom fakultetu u zagrebu diplomirao 1947. Tijekom studija vodio Sekciju za skripta. Sudionik je narodnooslobodilačkog pokreta, nakon završetka rata radi u sanitetskoj službi. Specijalistički ispit iz pedijatrije položio je 1955.godine.
Za vrijeme specijalizacije na klinikama Šalata i Rebro razvio je dugotrajno prijateljstvo i suradnju s mladim poslijeratnim pedijatrima, osnivačima prvih subspecijalističkih odjela kod nas ( P i t a m i c, T i e f e n b a c h, Š i k, V l a t k o v i ć i dr.).
Nakon specijalizacije rad je nastavio u Ambulanti za dječje bolesti Vojne bolnice Zagreb, gdje je do tada kao jedini liječnik radio dr. G r u e n e r, koji je uskoro otišao na drugu specijalističku dužnost, no dr.
B a s t a je neumornim radom, svaladavajući svakodnevno opsežan posao postupno, zapošljevanjem novih pedijatara, od ambulante osnovao tad u vojnim bolnicama prvi Dispanzer za dječju zaštitu, čiji je postao načelnik. Uz njega su radila još dva pedijatra, potom se nakon nekoliko godina, a posebno preseljenjem u Novu bolnicu, djelatnost uvelike razgranala, pa je radilo 6-ero liječnika i dvostruki broj sestara i drugog osoblja, uključujući i poseban laboratorij za djecu.
Objavio je devet znanstvenih i stručnih radova, prvenstveno iz područja respiratornih infekcija u djece te oboljenja usne šupljine, s osobitim osvrtom na kliničko značenje betahemolitičkog streptokoka. Od 1974. je primarijus, a 1980. Pedijatrijska sekcija ZLH-a dodijelila mu je Diplomu u znak proznanja za osobite zasluge i uspjeh u unapređivanju zdravstvene zaštite djece. U jednom mandatu bio je tajnik Pedijatrijske sekcije ZLH-a.
Početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, zbog dobrih organizacijskih sposobnosti i velikog iskustva u građevinarstvu u zdravstvu (godinama uređivao Odjel za dječje bolesti u Skradu, Gorski kotar), imenovan je voditeljem dovršetka gradnje Nove vojne bolnice Zagreb, danas Klinička bolnica Dubrava, čija je gradnja godinama sporo napredovala. Načinio je reviziju cijelog objekta, potakao nužne izmjene i dovršio izgradnju, pa je bolnica preseljena na novu lokaciju, gdje je 1991. godine dočekala predaju i prevođenje u zdravstveni sustav Republike Hrvatske. Nakon završene gradnje bolnice otišao je u zasluženu mirovinu.
Njegovo „građevinarsko iskustvo“ potječe iz višegodišnje obnove i izgradnje uzornog Odjela za dječje bolesti Vojne bolnice Zagreb u Skradu. Od nekadašnjeg mornaričkog odmarališta u prastaroj borovoj šumi dr.Basta je postupno izgradio uzorni odjel za, u ono vrijeme vrlo brojnu, djecu s poteškoćama u prehrani, nedovoljno razvijenoj zbog neadekvatnog hranjenja ili loših socijalnih prilika, zatim bolesnima od astme i recidivirajućih respiratornih infekcija te bolesti što su se mogle poboljšati primjerenom ishranom i boravkom u Gorskom kotaru, pri čemu je posebno isticao povoljan utjecaj klimatskih faktora Gorskog kotara. Razvio je cijeli sustav potreban da odjel može raditi cijele godine i da ima dovoljno osoblja iz Skrada i okolice, tako da brojne obitelji tih mjesta duguju njemu mogućnost zaposlenja i potom primjerenije egzistencije u tradicionalno siromašnom Gorskom kotaru.
Poslije na odjel primaju majke s djecom, da bi oporavak bio uspješniji, da djeca ne budu odvojena od obitelji i da se mogu primati i djeca rane predškoske dobi (dotad samo starija od 4 godine).
Uz to je nastojao da Skrad i njegove mogućnosti postanu poznate i drugim liječnicima, pa je 1982. organizirao Simpozij o respiratornim bolestima djece i mogućnostima klimatskog liječenja. Prisutno je bilo više desetaka liječnika pedijatara i školske medicine iz cijele Hrvatske i drugih dijelova tadašnje države.
Do umirovljenja je neumorno skrbio za odjel, bio je redovito i najtočnije obaviješten o svakoj, pa možda i bezazlenoj bolesti na odjelu i uvijek je od službujućeg liječnika tražio objašnjenja i predlagao mjere za poboljšanje stanja.
Na istom Odjelu se u suradnji s dijabetolozima, poesbno s današnjom Klinikom „Vuk Vrhovac“, svakog ljeta organizirao kamp za djecu oboljelu od dijabetesa, tako da je Odjel i ljeti i zimi bio popunjen do zadnjeg mjesta.
Odan pedijatriji od mladosti, imao je uspješan i plodonosan život!

Ključne riječi

Hrčak ID:

29555

URI

https://hrcak.srce.hr/29555

Datum izdavanja:

8.8.2008.

Posjeta: 1.148 *