Skoči na glavni sadržaj

Vijest

XXI. SIMPOZIJ HRVATSKOG DRUŠTVA ZA PEDIJATRIJSKU PULMOLOGIJU S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM RAB, 29. - 30. SVIBNJA 2008.

Iva Mihatov Štefanović


Puni tekst: hrvatski doc 41 Kb

str. 229-229

preuzimanja: 380

citiraj


Sažetak

Iskrcavši se na pustu i golu obalu otoka Raba, teško mi je bilo vjerovati da se iza škrtog kamenjara krije tako lijepo, pošumljeno mjesto bogate povijesti, koje je sa svoja četiri zvonika i prekrasnom starom jezgrom zaista biser naše obale. U Rabu, gradu podignutom potkraj 1.stoljeća prije Krista, 29. do 31. svibnja održan je XXI. simpozij Hrvatskog društva za pedijatrijsku pulmologiju s međunarodnim sudjelovanjem. Glavna tema ovogodišnjeg simpozija bila je endoskopija dišnih putova u djece.
Stručni dio sastanka započeli su doajeni hrvatske bronhologije: prof. A h e l (Tri desetljeća pedijatrijske bronhoskopije u Rijeci), dr. Č e p i n B o g o v i ć (Fleksibilna bronhoskopija u djece – iskustva), prim. dr. R a o s (Bronhoskopija u djece), podsjetivši nas da stručnošću i iskustvom nimalo ne zaostajemo za drugim zapadnoeuropskim centrima. Zaista je bilo zanimljivo čuti i vidjeti paletu bronhoskopskih nalaza. Istog dana održana su i sponzorirana predavanja Abbot laboratoriesa o mogućnosti profilakse bronhiolitisa ( prim. dr. E. V e r o n a ) i o imunoprofilaksi RSV infekcija dišnog sustava na Klinici za dječje bolesti KBC Rijeka ( prof. V. R o ž m a n i ć ).
Sljedeći dan počeo je nizom predavanja vezanih za bronhoskopiju kao dijagnostičku i terapijsku metodu. Tridesetogodišnja iskustva o stranim tijelima dišnog sustava iznijela je dr. Č a č e iz Klinike za dječje bolesti KBC Rijeka, a o iskustvima fiberbronhoskopije u djece, najčešćim indikacijana i komplikacijama govorio je doc.dr. N. P a v l o v iz Klinike za pedijatriju KBC Split. Dr. Ć a l e t a upoznao nas je s mogućnostima primjene i tehnikom izvođenja bronhoalveolarne lavaže, a svoje bogato isklustvo o indikacijama za endoskopiju i najčešćim bronhoskopskim nalazima kod respiracijske tuberkuloze s nama je podijelila dr. Z o r i č i ć
L e t o j a . Sve što smo o anomalijama grkljana i dušnika pročitali u stručnoj literaturi, a i više od toga, pokazao nam je na nizu primjera iz dugogodišnje prakse prim. R a o s. Prof. B a n a c iznio je vrlo zanimljiv prikaz bolesnika s primarnom bronhomalacijom koja je uspješno liječena bronhopeksijom.
Slijedile su slobodne teme o ulozi interferona gama u dijagnostici latentne tuberkuloze ( dr. K r i s t i ć K i r i n ) , njegovoj komplementarnosti PPD testu , specifičnosti, senzitivnosti i ulozi u smanjenju široke dijagonostičke obrade. Vrlo je zanimljivo bilo istraživanje latentne TBC infekcije u zdravstvenih djelatnika Dječje bolnice Srebrnjak, koje je iznijela dr. Z r i n s k i – T o p i ć i potakla nas na razmišljanje. Slijedila su sponzorirana predavanja tvrtki Providens ( doc.dr. D. T j e š i ć D r i n k o v i ć: Cistična fibroza – terapijske mogućnosti plućne bolesti, prim.dr. D. R i c h t e r: Jesu li svi inhalacijski kortikosteroidi isti? ). O temi cistične fibroze lijepo se nadovezala dr. G o l d m a j e r – V l a h o v i ć sa zanimljivim predavanjem Cistična fibroza u praksi.
Simpozij je završio nizom raznovrsnih predavanja: o učestalosti atopijskih bolesti u školske djece na području Međimurske županije ( H. M u n i v r a n a, D. P l a v e c, Š. M u n i v r a n a, N. K r m a r,
M. Š k v o r c, M. T u r k a lj ), procjeni kontrole astme putem vršnog ekspiracijskog protoka, krivulje protok-volumen i bronhalne hiperreaktivnosti ( N. P a v l o v ), usporedbi ACT upitnika i kliničkih parametara kontrole bolesti ( I. M i h a t o v Š t e f a n o v i ć, E. V e r o n a, B. Č i č a k, R. V r s a l o v i ć ), upalnim biomarkerima u liječenju astme kod djece ( M. N a v r a t i l, D. P l a v e c, B. N o g a l o, D. E r c e g,
G. G u n e k, Ž. J e l č i ć, S. D o d i g, M. T u r k a lj ), nealergijskoj astmi u djece
( I. I v k o v i ć – J u r e k o v i ć, J. Č e p i n – B o g o v i ć ). Važnost individualne edukacije djece s astmom naglasila je dr. B. Č i č a k a iskustva s astma kampom s nama je podijelila dr. I. M a l o č a. O promjeni epidemiologije epiglotitisa i bakterijskog traheitisa govorila je dr. K. L a h – T o m u l i ć, a o sve većoj rezistenciji BHS-a i S.pneumoniae na makrolide dr. M. R a d o n i ć. Stručni dio simprozija završio je predavanjem o prijenosu tuberkulozne infekcije na djecu unutar obitelji i rizicima za razvoj bolesti nakon infekcije ovisno o djetetovoj dobi ( prof. dr. sc. N. A b e r l e, B. K lj a i ć B u k v i ć, M. B l e k i ć ).
Zahvaljujemo domaćinima, posebno dr. Š i m i P a p a r i ć u na trudu i gostoljubivosti. Nakon ugodne šetnje gradom Rabom ne čudi što je inspiraciju za svoja djela ovdje pronašao i veliki hrvatski pjesnik
D r a g u t i n T a d i j a n o v i ć. Nadam se da će novo znanje kojim smo nakon ovog simpozija obogaćeni i nama biti inspiracija u daljnjem radu.

Ključne riječi

Hrčak ID:

29677

URI

https://hrcak.srce.hr/29677

Datum izdavanja:

18.11.2008.

Posjeta: 1.120 *