Prethodno priopćenje
MJESTO I ULOGA INTEGRACIJE U NASTAVI TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE U VOJVODINI
Josip Lepeš
; Učiteljski fakultet na mađarskom jeziku, Subotica, Srbija
Sažetak
Odgoj i obrazovanje djece s posebnim potrebama dobiva sve značajniju ulogu u školama Vojvodine. Sasvim je logično da u ovom procesu pripadne značajna uloga i nastavi tjelesne i zdravstvene kulture. Tražimo odgovore na pitanja koliko se u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture koriste zakonske mogućnosti koje se odnose na učenike s posebnim potrebama i u kojoj mjeri se ostvaruje integracija u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture u školama Vojvodine. Važno je upoznati rezultate istraživanja koja se odnose na integriranu odgojno-obrazovnu djelatnost i vidjeti značaj istraživačkih rezultata. Svako dijete s teškoćom ima pravo na dostojan život i uvjete u kojima će se razvijati sukladno svojim mogućnostima. Sukladno tome, ima pravo ravnopravno sa svojim vršnjacima sudjelovati u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture i usvojiti motorička znanja najbolje što može. Cilj je ovoga istraživanja utvrditi razlike između razina motoričkih sposobnosti učenika s posebnim potrebama mlađe školske dobi i učenika bez teškoća u razvoju iste dobi te u kojim su nastavnim cjelinama one najviše, a u kojima najniže. Oslanjajući se na opću pedagogiju treba stvoriti preporuke i za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture u školama za djecu s posebnim potrebama. Mogućnost sudjelovanja u odgoju i obrazovanju kao i različite mogućnosit za bavljenje športom razlikuju se od države do države.
Danas je nedvojbeno da tjelesna i zdravstvena kultura kao i šport zauzimaju središnje mjesto u životu djece s posebnim potrebama. Žalosno je da u Vojvodini šport osoba s posebnim potrebama kao i pedagogija prihvaćanja još nije dovoljno prihvaćen od učitelja kao ni od profesora tjelesne i zdravstvene kulture, iako je poznato da se povećava potreba i brzo rješavanje toga pitanja.
Zadatak istraživanja je utvrditi razine motoričkih sposobnosti kod prethodno navedenih učenika. Na uzorku od 28 učenika s posebnim potrebama i 57 učenika bez smetnji u razvoju iz osnovnih škola Vojvodine postavljena je hipoteza prema kojoj su razine motoričkih sposobnosti učenika bez smetnji u razvoju više od razina istih znanja učenika s posebnim potrebama.
Važno je istaknuti da smo pronašli značajne razlike u korist djece bez smetnji u razvoju izuzev dva testa gdje su bolje rezultate postigla djeca s posebnim potrebama. Za obje populacije nastava tjelesne i zdravstvene kulture izvodi se prema sličnom programu, ali se mora istaknuti da razvijanje motoričkih sposobnosti kod učenika s posebnim potrebama zahtijeva poseban program.
Ključne riječi
tjelesna i zdravstvena kultura; integracija; Vojvodina
Hrčak ID:
121532
URI
Datum izdavanja:
13.6.2013.
Posjeta: 2.737 *