Glasnik Zaštite Bilja, Vol. 33 No. 6, 2010.
Izvorni znanstveni članak
Koncentracija glukozinolata i prinos sorata brokule u različitim rokovima uzgoja
Sanja Fabek
; Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za povrćarstvo
Nina Toth
; Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za povrćarstvo
Sažetak
Potrošnja brokule u Hrvatskoj porasla je tijekom posljednjih desetak godina zbog njezine izuzetne nutritivne vrijednosti koja ovisi o genetskim, abiotskim i agrotehničkim čimbenicima. Zbog genotipa, sorte brokule se razlikuju u koncentraciji bioaktivnih spojeva, odnosno, učinku na ljudsko zdravlje. Promjenjiv sastav i koncentracija fitotvari glavni su problem pri proizvodnji povrća kao funkcionalne hrane, od koje se očekuje ujednačena razina zdravstvene vrijednosti.
Budući da je na tržištu prisutan raznolik sortiment, postavljeno je istraživanje s ciljem odabira perspektivnih sorata brokule, za uzgoj u uvjetima sjeverozapadne Hrvatske, odgovarajućeg prinosa i koncentracije pojedinačnih te ukupnih glukozinolata u različitim rokovima uzgoja.
Najveći prinos tržnog vršnog cvata ostvarila je sorta Parthenon (13,3 t/ha) u proljetno-ljetnom roku, odnosno sorta Montop (15,0 t/ha) u ljetno-jesenskom roku uzgoja. Testirane sorte brokule statistički su se značajno razlikovale u koncentraciji ukupnih glukozinolata. Tijekom proljetno-ljetnog roka uzgoja u vršnom cvatu sorata brokule utvrđene su značajno veće vrijednosti ukupnih glukozinolata (12 do 22,5 μmol/g suhe tvari), nego u ljetno-jesenskom uzgojnom roku (5,4 do 15,5 μmol/g suhe tvari).
Ključne riječi
Brassica oleracea L. var. italica; vršni cvat; glukobrasicin; glukorafanin
Hrčak ID:
163325
URI
Datum izdavanja:
14.12.2010.
Posjeta: 1.377 *