hrcak mascot   Srce   HID

Izvorni znanstveni članak

ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ

Лилjaнa Макариjоска
Бисера Павлеска

Puni tekst: makedonski, pdf (350 KB) str. 131-141 preuzimanja: 662* citiraj
APA 6th Edition
Макариjоска, Л. i Павлеска, Б. (2007). ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ. Croatica et Slavica Iadertina, 3 (3.), 131-141. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/19136
MLA 8th Edition
Макариjоска, Лилjaнa i Бисера Павлеска. "ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ." Croatica et Slavica Iadertina, vol. 3, br. 3., 2007, str. 131-141. https://hrcak.srce.hr/19136. Citirano 26.02.2020.
Chicago 17th Edition
Макариjоска, Лилjaнa i Бисера Павлеска. "ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ." Croatica et Slavica Iadertina 3, br. 3. (2007): 131-141. https://hrcak.srce.hr/19136
Harvard
Макариjоска, Л., i Павлеска, Б. (2007). 'ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ', Croatica et Slavica Iadertina, 3(3.), str. 131-141. Preuzeto s: https://hrcak.srce.hr/19136 (Datum pristupa: 26.02.2020.)
Vancouver
Макариjоска Л, Павлеска Б. ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ. Croatica et Slavica Iadertina [Internet]. 2007 [pristupljeno 26.02.2020.];3(3.):131-141. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/19136
IEEE
Л. Макариjоска i Б. Павлеска, "ЗА АНТОНИМИJАТА ОД ИСТОРИСКИ АСПЕКТ", Croatica et Slavica Iadertina, vol.3, br. 3., str. 131-141, 2007. [Online]. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/19136. [Citirano: 26.02.2020.]

Sažetak
Антонимиjaта се дефинира како лексичко-семантичка категориjа базирана на спротивните значења на две единицы. Таа е карактеристична и за jaзикот на средновековите текстови и во тоj контекст jа документираме на историски план. Според меѓусебниот ыначенски однос на логичките и семантичките врски се изделуваат: градациски, комплементарни и векторски антоними. Антонимите каj кои се противставени основите семантички реализации се сметаат за вистински/прави антоними, но ако им се противставуваат само вторичните семантички реализации неправи или т.н. квазиантоними. Според структурата разликуваме истокоренски и разнокоренски антоними. Во стилската употреба на антонимите се открива креативноста на словенските преведувачи како и изразноста на jазикот.

Ključne riječi
антоними; средновековна лексика

Hrčak ID: 19136

URI
https://hrcak.srce.hr/19136

[engleski]

Posjeta: 978 *