Izvorni znanstveni članak
Djelovanje i suradnja vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera i dubrovačkog biskupa Josipa Marčelića tijekom preustroja Zavoda sv. Jeronima u Rimu i svetojeronimovske afere
Zoran Grijak
orcid.org/0000-0001-5817-1249
; Hrvatski institut za povijest
Sažetak
U radu se, na temelju tek od nedavno dostupnog gradiva iz Arhiva Dubrovačke biskupije, analizira uloga vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera i dubrovačkog biskupa Josipa Grgura Marčelića u širem kontekstu djelovanja hrvatskog episkopata na preustroju svetojeronimskih institucija u Rimu u moderan svećenički zavod krajem 19. i početkom 20.
stoljeća. Također se istražuju njihovi napori za očuvanje neokrnjenim hrvatskih prava na preustrojeni Zavod sv. Jeronima u vrijeme tzv. Svetojeronimske afere 1901./1902., kada je Kneževina Crna Gora, potpomognuta diplomacijom pojedinih europskih velesila, napose Ruskog Carstva i Francuske, pokušala, ali tek manjim dijelom i uspjela, ta prava okrnjiti. U radu se napose upozorava na u dosadašnjim historiografskim radovima uglavnom zanemareno koincidiranje, a u znatnoj mjeri i usko isprepletanje, preustroja svetojeronimskih institucija s nastojanjima hrvatskog episkopata za afirmaciju starocrkvenoslavenske liturgije, o čemu se također nalaze brojna historiografski relevantna svjedočanstva u korespondenciji između nadbiskupa Stadlera i biskupa Marčelića.
Ključne riječi
Nadbiskup Josip Stadler; biskup Josip Marčelić; papa Lav XIII.; Zavod sv. Jeronima; Svetojeronimska afera; Sveta Stolica; crkvena i diplomatska povijest; starocrkvenoslavenska liturgija; Trojedna kraljevina; Bosna i Hercegovina; Austro-Ugarska Monarhija; Kraljevina Italija; Kneževina Crna Gora; Rusko Carstvo; dubrovački Srbi katolici; Lujo Vojnović.
Hrčak ID:
259880
URI
Datum izdavanja:
21.1.2021.
Posjeta: 936 *