Zdravstveni glasnik, Vol. 7 No. 2, 2021.
Pregledni rad
https://doi.org/10.47960/2303-8616.2021.14.67
OTVORENI PRISTUP I ELEKTRONIČKI IZVORI U BIOMEDICINI
Dragana Rašić
; Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, Mostar, BIH
Sažetak
Otvoreno dijeljenje informacija i znanja omogućava njihovu veću protočnost i iskoristivost, a to je najvažnije za razvoj informacijskog društva i društva znanja.
Znanstvena zajednica kontinuirano razmjenjuje informacije o novim znanstvenim otkrićima i činjenicama koji su danas nezamislivi bez potpore informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT). Inicijativa i deklaracija koje su se zalagale za otvoreni pristup su: Budimpeštanska inicijativa za otvoreni pristup, Bethesdanska izjava o otvorenom pristupu u izdavaštvu i Berlinska deklaracija o otvorenom pristupu znanstvenim informacijama. Najvažniji medicinski izvori u otvorenom pristupu su Directory of Open Access Journals (DOAJ), PubMed Central (PMC), Public Library of Science (PLoS).
Za medicinsku znanost i struku nesmetani i široki pristup pouzdanim i provjerenim informacijama ima izrazito veliku važnost. Potrebno je u svijet znanstvenog izdavaštva uvesti inovacije koje nove tehnologije omogućuju i to u svrhu učinkovitijeg objavljivanja i pristupa. Treba istražiti nove modele poslovanja uključujući otvoreni pristup. Cilj digitalizacije i otvorenog pristupa znanstvenih informacija mora biti osiguravanje trajnosti pristupa informacijama za buduće generacije.
Ključne riječi
otvorena znanost; biomedicina; informacijske i komunikacijske tehnologije
Hrčak ID:
267276
URI
Datum izdavanja:
30.11.2021.
Posjeta: 978 *