Stručni rad
KARAKTERIZACIJA KOMPONENATA DIZELSKOG GORIVA HPLC METODOM
Liviana Škrobonja
Tatjana Tomić
Nikola Šegudović
Sažetak
Sažetak
Dizelsko gorivo je kompleksna smjesa različitih rafinerijskih produkata i aditiva. Jedna od značajnih ekoloških karakteristika dizelskog goriva je količina policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAH), a odnos zasićenih i aromatskih ugljikovodika značajno utječe na primjenska svojstva dizelskih goriva. S obzirom da su PAH-ovi kancerogene supstancije, njihov je sadržaj u dizelskim gorivima prema Europskom standardu EN 590 ograničen na 11% m/m.
Sadržaj PAH-ova u dizelskom gorivu ovisan je o komponentama koje se namješavaju u dizelsko gorivo. Različite komponente iz rafinerijske prerade sadrže različite količine PAH-ova te nisu sve jednako pogodne za namješavanje. U ovom su radu ispitane sljedeće komponente koje se koriste za umješavanje: plinsko ulje lako, desulfurizirano ulje, petrolej i katalitičko ulje lako. Cilj je rada ispitati komponente na sadržaj PAH-ova radi zadovoljenja Europske norme EN 590.
Jedna od najčešće korištenih metoda za određivanje PAH-ova je tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti normalnih faza uz izokratni sastav pokretne faze i modificiranu silika kolonu. Ova metoda separira zasićene ugljikovodike od aromatskih, a aromatske separira prema broju prstenova u strukturne na mono-, di- i tri+ aromate. Detekcija spomenutih frakcija omogućena je detektorom indeksa loma (RI).
Ključne riječi
dizelsko gorivo; sadržaj policikličkih aromata PAH; komponente za namješavanje produkata plinskih ulja; lako plinsko ulje (frakcija 220-360°C); petrolej (frakcija 180-220°C); frakcija lakog plinskog ulja HDS postupka; frakcija lakog cikličkog ulja F
Hrčak ID:
6861
URI
Datum izdavanja:
30.6.2005.
Posjeta: 3.561 *