Preliminary communication
KREATIVNOST UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA U NASTAVI UMJETNIČKOGA PODRUČJA
Tihana Škojo
; I. gimnazija Osijek, Osijek, Hrvatska
Abstract
U srednjim školama općeobrazovnoga smjera, umjetničko odgojno-obrazovno područje primarno se ostvaruje jezgrovnim kurikulom koji obuhvaća nastavne predmete glazbenu i likovnu umjetnost. Prvi pokušaji ostvarivanja međusobne interakcije između glazbene i likovne umjetnosti u hrvatskom obrazovnom sustavu iskazani su šezdesetih godina XX. stoljeća. Tadašnji nastavni plan i program utvrđivao je provođenje glazbene nastave uklopljene u zajedništvo s likovnom umjetnosti i ostvarivane pod predmetom Umjetnost. Nastava je sadržajno bila zasnovana na kronološkom pregledu razvoja likovne, odnosno glazbene umjetnosti. Školska 1990./91. godina označila je povratak gimnazija, a sukladno aktualnom nastavnom planu i programu prihvaćenom 1994. godine u svim se gimnazijama glazbena nastava izvodi pod predmetnim imenom Glazbena umjetnost, a likovna nastava pod imenom Likovna umjetnost.
Premda su početak dvadesetprvoga stoljeća označile snažne promjene u hrvatskom obrazovnom sustavu, likovna i glazbena se nastava u gimnaziji u proteklih pedeset godina i dalje izvodi nepromijenjeno, istim nastavnim modelom koncipiranim na dijakronijskom načelu kao rekapitulacija glazbenih i likovnih događaja u kronološkom redu. Pregled dosadašnje nastavne prakse umjetničkoga područja navodi nas na promišljanja o primjerenosti postojeće nastave zahtjevima suvremenoga društva te poželjnim didaktičkim paradigmama koji odgovaraju potrebama i interesima učenika novog doba.
Budući da je kreativnost predmetnoga nastavnika osnovni preduvjet razvoja i odmaka od ustaljenoga načina podučavanja u smjeru otvorenoga i fleksibilnoga nastavnog procesa, provedeno je istraživanje s ciljem utvrđivanja odnosa učenika srednjih škola prema načinu provođenja nastave umjetničkoga područja. Istraživanje je bilo usmjereno prema različitim gledištima kreativnosti u nastavi umjetničkoga područja, utvrđivanju stila ponašanja nastavnika te utjecaju kreativnosti u nastavnim postupcima u svrhu prilagođavanja sadržaja, moderniziranja i poboljšanja tradicionalno koncipiranoga nastavnog modela.
Provedenim istraživanjem na uzorku od 586 učenika osječkih srednjih škola utvrđeno je da učenici koncepciju nastavnoga modela pojedinoga predmeta isključivo povezuju s načinom podučavanja te da ne postoji istaknuta interdisciplinarnost između predmeta umjetničkoga područja. Rezultati ispitivanja pokazali su da su učenici tijekom školovanja spoznali značaj kreativnosti u nastavnom procesu te su u mogućnosti utvrditi elemente kreativnoga načina donošenja nastavnog sadržaja, razlikovati i vrjednovati kreativnost i kvalitetu u pojedinom stilu podučavanja.
Keywords
kreativnost; umjetničko područje; nastava glazbene umjetnosti; nastava likovne umjetnosti; gimnazija
Hrčak ID:
121411
URI
Publication date:
13.6.2013.
Visits: 3.343 *