Transition, Vol. 13 No. 28, 2011.
Preliminary communication
ASPEKTI RANJIVOSTI KORISNIČKIH PODATAKA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA - SLUČAJ BOSNE I HERCEGOVINE
Edin Osmanbegović
Abstract
Jedna od najzastupljenijih aktivnosti korisnika Interneta jeste posjećivanje sajtova socijalnog umrežavanja. Socijalne mreže su online zajednice korisnika Interneta koji dijele zajednički internes ili akticnost. One omogućavaju korisnicima različite načine komuniciranja, kao što su blogovi, elektronska pošta, instant poruke, obavijesti, i sl. Kada se korisnik pridruži socijalnoj mreži on kreira svoj korisnički profil, u kome su opisani interesovanja i aktivnosti toga korisnika. Povezani korisnici unutar mreže mogu veoma jednostavno komunicirati unutar grupe, ažurirati svoje aktivnosti ili interesovanja. Kako se korisnici mogu sami organizirati prema svojim sklonostima, stilu života, psihološkim ili demografskim karakteristikama i sl., to ovakve mreže daju veliku mogućnost primjene u različitim domenima savremenog poslovanja i življenja.
Procjenjuje se da danas na različitim društvenim mrežama je kreirano preko 5 milijardi korisničkih profila. Ako se uzme u obzir da je u svijetu registrovano oko 2,1 milijarda korisnika Interneta, ovo predstavlja 2,38 profila po korisniku Interneta. Samo na šest najpopularinijh društvenih mreža (Facebook, Qzone, Habbo, Twiter, Renren, MySpace) kreirano je preko 2 milijarde profila, dok je je taj broj na 15 najvećih mreža 4,22 milijarde. Može se raći da su društvene mreže postale veoma efikasan alat globalne integracije korisnika Interneta. Uočljivo je da veliki broj korisnika Interneta ima kreirano vše korisničkih profila na različitim društvenim mrežama. Kreiranje profila na društvenim mrežama je povezano sa otkrivanjem ličnih podataka drugim korisnicima mreže.
Otkrivanje ličnih podataka na društvenim mrežama omogućava korisnicima međusobno povezivanje i zbližavanje sa osobama sličnih interesa. Ovako jednostavan način povezivanja i zbližavanja korisnika Interneta je imao ključni uticaj na intenzivno širenje društvenih mreža u posljednjoj deceniji. Međutim, pored navedenih koristi postoje i određeni rizici povezani sa odavanjem korisničkih podataka na društvenim mrežama. Sigurnosne prijetnje društvenih mreža moguće je podijeliti u četiri grupe: prijetnje privatnosti, prijetnje mrežama i podacima, prijetnje identitetu i društvene prijetnje.
Veliki broj korisnika društevnih mreža nije svjestan postojećih prijetnji i ne pridaje im značaj u smislu ograničavanja podataka koje postavljaju na svoj profil. U ovom radu će biti prezentirani rezultati istraživanja navika korisnika društvenih mreža u Bosni i Hercegovini u smislu otkrivanja ličnih podataka, rizicima kojima su najviše izloženi, te date preporuke kako zaštititi podatke od moguće zloupotrebe na društvenim mrežama.
Keywords
Društvene mreže; sigurnosne prijetnje; lični podaci; zaštita podataka
Hrčak ID:
75284
URI
Publication date:
27.12.2011.
Visits: 5.923 *