Original scientific paper
https://doi.org/10.15516/cje.v19i0.2679
Zadovoljstvo studenata ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja nastavom kao indikator kvalitete izvođenja nastave iz Metodike likovne kulture
Marijana Županić Benić
orcid.org/0000-0002-7340-3439
; Faculty of Teacher Education, University of Zagreb
Anita Rončević
; Faculty of Teacher Education, University of Rijeka
Darko Lončarić
; Faculty of Teacher Education, University of Rijeka
Abstract
Obrazovanje budućih odgojitelja trebalo bi se temeljiti na kvaliteti nastave koja podrazumijeva učinkovito i kvalitetno poučavanje i učenje, te stjecanje kompetencija (znanja, vještina i sposobnosti) koje će odgajatelju biti potrebne za rad s djecom rane i predškolske dobi. Jedan od mogućih indikatora kvalitete studija jest kvalitetna interakcija studenata sa sveučilišnim nastavnicima i mentorima u vježbaonicama koji su kompetentni i osposobljeni da studentima pružaju povratne informacije koje će im pomoći u budućem profesionalnom radu s djecom.
U studiju Ranog i predškolskog odgaja i obrazovanja (RPOO) metodičke vježbe, pa tako i metodičke vježbe iz likovne kulture, jedan su od najvažnijih nastavnih oblika osposobljavanja studenata u inicijalnom obrazovanju budućih odgojitelja jer omogućuju studentima stjecanje praktičnih iskustava i vještina u izravnom radu s djecom rane i predškolske dobi, povezivanje teorije i prakse u integriranim aktivnostima, kao i razvijanje osobnih, stručnih i metodičkih kompetencija. Predmet istraživanja ovog rada jest ispitivanje zadovoljstva studenata RPOO kvalitetom izvođenja nastave metodike likovne kulture.
Empirijsko istraživanje provedeno je na svim Učiteljskim fakultetima u Republici Hrvatskoj koji imaju studij Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ispitani su studenti (N=220) koji su odslušali nastavu i iz Metodike likovne kulture (MLK). Anonimnim anketnim upitnikom osim općih podataka dobivene su informacije iz područja nastavnog posredovanja, praćenja i ocjenjivanja studenata, metodičkog posredovanja u vrtiću, organizacije nastave MLK, uporabe odgojno-obrazovnih sredstava i pomagala, kompetencija studenata u metodičkom osposobljavanju i njihovo cjelokupno zadovoljstvo kvalitetom osposobljavanja. Regresijskom analizom istražili smo koji elementi nastave nabolje predviđaju zadovoljstvo studenata RPOO nastavom iz MLK. Standardizirani regresijski koeficijenti ukazuje na to da zadovoljstvo studenata RPOO nastavom MLK najbolje predviđaju prediktori: nastavno posredovanje, organizacija nastave MLK i kompetencije studenata. Osim kvantitativne provedena je i kvalitativna obrada podataka kojom autori na temelju dobivenih odgovora ispitanika iznose najučestalije konstruktivne prijedloge studenata za poboljšanje kvalitete nastave MLK.
Keywords
odgojitelj; kvaliteta nastave; zadovoljstvo nastavom; razvijanje kompetencija; metodika likovne kulture
Hrčak ID:
201199
URI
Publication date:
27.12.2017.
Visits: 2.415 *