Skip to the main content

Preliminary communication

Pisanje osnovnoškolaca u novim medijima – izazov za školu i učenike

Marija Turk Sakač orcid id orcid.org/0009-0007-0986-2415 ; Elementary School Ivan Benković, Dugo Selo, Hrvatska
Blaženka Filipan - Žignić ; Faculty of Education, University of Zagreb, Zagreb, Croatia


Full text: english pdf 356 Kb

page 454-468

downloads: 209

cite

Full text: croatian pdf 358 Kb

page 439-453

downloads: 694

cite


Abstract

Danas smo svjedoci da u komunikaciji novim medijima (Facebook, WhatsApp i sl.) dolazi do ispreplitanja govora, pisma i slike, a pisani tekstovi u novim medijima nerijetko sadrže elemente usmenoga govora i razgovornoga stila, pa ih stoga Crystal (2006) naziva Netspeakom. Uporaba novih medija dovela je tako do jezičnih promjena na svim lingvističkim razinama, a učestalim razlogom uporabe karakterističnih elemenata javlja se jezična ekonomija koju nerijetko uzrokuju tehnološka ograničenja, tj. ograničenja broja znakova u nekim uslugama novih medija, želja za brzinom komunikacije te uštedom vremena i/ili novca.
Mladež već od ranih dana postaje najvjernijim korisnicima novih medija. Zbog brojnih kritika na njihovu pismenost i poznavanje standardnoga jezika, istražili smo procjene 401 učenika 8. razreda o zastupljenosti elemenata jezika novih medija u njihovim tekstovima pisanim kako za potrebe škole, tako i u slobodno vrijeme.
Rezultati istraživanja pokazali su da učenici elemente jezika novih medija statistički značajno više rabe u novim medijima u slobodno vrijeme, negoli u pisanim radovima za potrebe škole, bez obzira na spol i županiju u kojoj žive.

Keywords

elementi jezika novih medija; jezik novih medija; pisani radovi učenika 8. razreda; pismenost mladih

Hrčak ID:

234965

URI

https://hrcak.srce.hr/234965

Publication date:

23.12.2019.

Article data in other languages: english

Visits: 1.674 *