Skip to the main content

Review article

Sigurnosno - obrambena politika EU

Saša Šegvić
Frano Belohradsky


Full text: croatian pdf 104 Kb

page 359-376

downloads: 2.974

cite


Abstract

Prestankom hladnog rata došlo je do drastičnih promjena u međunarodnoj zajednici, a time i do promjenjene geostrategijske pozicije Europe. Kako bi odgovorile svim suvremenim političkim, ekonomskim i vojnim izazovima vodeće europske države intenzivirale su integracijeke procese, jer samo ujedinjena Europa može odgovoriti globalnim izazovima i osigurati Europi onaj položaj i ulogu koja joj objektivno pripada.
Politička i ekonomska integracija europskih država u EU bila bi nezamisliva bez integracije i na vojnom planu. Zajednička obrana i formiranje zajedničkih oružanih snaga EU mogle su biti realizirane jedino pod uvjetom da su države članice konsenzualno prihvatile jedinstvenu sigurnosnoobrambenu politiku i strategiju.
Autori u radu analiziraju razvoj integracijskih procesa na vojno-sigurnosnom planu, od početnih ideja, do sadašnje praktične implementacije i operacionalizacije sigurnosno-obrambene politike i strategije. Pri tome posebnu pažnju posvećuju analizi razvoja oružanih snaga WEU i EU, njihovom današnjem stanju, ulozi, položaju, uporabi te svim otvorenim pitanjima i problemima koji bi ideju zajedničke obrane mogli dovesti u pitanje.

Keywords

europski sigurnosno-obrambeni identitet; Europska zajednica; europska obrambena zajednica; Europska unija; europska politička suradnja; sigurnosno-obrambena politika EU

Hrčak ID:

31302

URI

https://hrcak.srce.hr/31302

Publication date:

15.9.2008.

Article data in other languages: english

Visits: 4.175 *